Aile Planlaması


Paylaş:

Aile planlaması önemi ?

Aile planlaması devlet politikalarından fazlasıyla etkilenmektedir. Aile planlaması sağlık hizmetlerinin önemli bir parçası olup toplumun önemli kesiminin sağlık düzeyini yükselterek sağlıklı bir toplum hedefine ulaşmayı amaçlar ve buna yönelik çalışmalar yapar.

Aile planlamasında öncelikle sağlık kuruluşlarında verilen eğitimlerin dışında kırsal kesimlerde ebelerin çalışmaları ve birebir ev ziyaretleri yapılarak aile bireyleri özellikle anne ve baba bilinçlendirilir.

Ana sağlığını da korumanın en önemli adımı olan aile planlaması anne ve çocuk sağlığını önemli ölçüde etkilemektedir. Hamile kalma aralıkları, hamilelikten önce yapılması gerekenler,  hamile kalmamak için yapılması gerekenler bu eğitimlerin bir parçası olmaktadır. Gerektiğinde aile bireylerini sağlıklı bir hayat ve cinsel bir yaşam sürdürebilmeleri için bir takım önlemler almaları gerekmektedir.

Aile planlaması sırasında verilen eğitimler; özellikle iki çocuk arasının yirmi dört ay (iki yıl) olması gerektiği, üç çocuktan sonrasında hamileliğin sakıncalı olduğu, otuz beş yaşından itibaren hamile kalındığında bu durumun ana sağlığını olumsuz etkilediğini öncelikli olarak anlatılmaktadır. Çiftlerin, gebeliğin zamanlaması ve olanakları ölçüsünde sağlıklı yetiştirebilecekleri çocuk sayısına karar vermeleri, istenmeyen gebeliklerden korunma yöntemlerinin öğrenilmesi ve uygulanması, son olarak da çocuk sahibi olmak isteyen ailelerin de çocuk özlemlerini gerçekleştirebilmeleri için yapması gerekenlere dair eğitimler verilmektedir.

 Aile planlamasının önemini kavrayan bireylere cinsel ilişkilerinde korunma yöntemleri veya aksine çocuk sahibi olmaları için ne yapmaları gerektiği anlatılmaktadır.

Her cinsel birleşmede gebelik oranı olsa da bunu en aza indirmek için yapılması gerekenler geleneksel yöntemler ve modern yöntemler olarak ikiye ayrılmaktadır.

Geleneksel yöntemler; Takvim yöntemi, geri çekme ve vajinal lavaj olarak bilinmektedir. Takvim yöntemi bayanların gebeliğinin en düşün olduğu tarihlerde ilişki yaşanması ile ilişkilidir. Geri çekilme ise erkeğin spermlerinin vajina içine değil dışarıya boşalma yöntemidir fakat bu yöntemde oto kontrol sisteminin çok güçlü olması gerekmektedir. Ayrıca erkek penisinden gelen ilk sıvının içerisinde en sağlıklı spermler bulunduğundan yine sakıncalı bir yöntemdir. Vajinal lavaj yöntemi ise ilişki sonrasında kadının vajina içerisini temizleyerek vajina içerisini spermlerden arındırmaya dayanmaktadır. Fakat bu yöntemde de rahim yolunu temizlemek çok da mümkün olmadığından yine hamile kalma riski yüksektir.

Modern yöntemler geleneksel yöntemlere göre daha etkili yöntemlerdir. Modern yöntemler; kondom kullanımı erkeklerin kullanımında ilk sırada yer almaktadır. Artık her yerde satılan prezervatif (kondom) kullanımı gün geçtikçe artmış durumdadır. Diyafram da kadınların kullandığı kondom gibi işlev gören erkek spermlerini vajina yolundan uzak tutan bir korunma preparattır. Kadınların da kendilerini korumaları için kullanılan doğum kontrol hapları ve ertesi gün hapları da yine gebeliği engelleme de kullanılan modern yöntemlerdendir. Ertesi gün hapları ilişkilerden yetmiş iki saat sonra kullanılan ilaçlardır. Cerrahi yöntemler de mevcuttur bu yöntemde ise erkeğin yumurtalıklarının bağlanarak sperm üretimini engellemesine dayanmaktadır.

Aile planlaması uygulamaları sayesinde anne ve bebek ölümlerinde azalma, düşük ve kürtaj oranlarında gerileme, düşük doğum ağırlıklı (prematüre) bebek oranlarında azalma ve doğumsal anomali sıklığında azalmalar görüşmüştür.

Bunların dışında etkin bir aile planlaması hizmeti uzun vadede, toplumsal, ekonomik refah, yüksek eğitim düzeyi ve nitelikli insan gücünün sağlanmasında katkıda bulunduğundan çok önemlidir.


4 yıl önce | Etiket: aile planlamasının önemi, aile sağlığı, ana sağlığı, bebek sağlığı, cinsellik, çocuk sağlığı, geleneksel yöntemler, korunma yolları, modern yöntemler, sağlık | 228.115 görüntüleme
Paylaş:


Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar