Aşırı Adet Kanaması Nedenleri Nelerdir?


Paylaş:

Kadınlarda görülen adet kanamasının miktarının normalden fazla olması durumunda ortaya çıkanlar

Kadınlarda görülen adet kanamaları bazı durumlara bağlı olarak normalden fazla olarak görülebilmektedir. Kadınlarda görülen adet kanamasının normalden fazla olduğu durumları iki farklı şekilde tanımlayabiliriz. Kadınlarda görülen adet kanaması 7 günden daha fazla yaşanıyorsa ve göz kararı hesaplamayla günde iki pedden fazla ped kullanımı gerekiyorsa meydana gelen adet kanaması aşırı adet kanaması olarak adlandırılır.

Aşırı adet kanaması kadında sürekli görülen bir durum olmayabilir. Bazen dönemsel olarak da kadınlarda adet kanamasının normalden fazla ortaya çıktığı durumlar oluşabilmektedir. Böyle görülen aşırı adet kanamalarının tanımı ise ilk yaptığımız tanımdan farklılık göstermektedir. Kadının normalde yaşadığı adet miktarından fazla adet görmesi durumu da aşırı adet kanaması tanımına uyarlanabilmektedir. Kadınlarda görülen aşırı adet kanamasının birbirinden farklı çok farklı nedenleri olabilmektedir.

Aşırı adet kanamasının kadında ilk görüldüğü durumda mutlaka doktor kontrolünde gebelik kontrolünün yapılması gerekmektedir. Genel olarak adet düzeniyle gebelik ilişkisi ele alındığında her türlü adet düzensizliğinde ( fazla veya eksik ) gebelik ihtimali varsa bunun değerlendirilmesi gerekmektedir. Kişinin doğum kontrol yöntemi tercihi de adet düzenini ve adet miktarını etkileyen önemli etmenler arasında yer almaktadır. Kadının gebelik kontrol yöntemi olarak spiral kullanması durumunda adet kanamasında bir miktar artış gözlenebileceği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Rahimde yer alan poliplerin de rahmin kasılmasına olumsuz yönde etkisinin olduğu bilinmekte ve bunun sonucu olarak adet miktarında artış görüldüğü bilinmektedir. Adet kanamasında bazı durumlarda vücuttan parçalar da gelebilmektedir. Rahimden gelen kanın parça halinde gelmesi o kanın pıhtılaştığının göstergesidir. Parça olarak gelen kanın geçmişine gittiğimizde o kanın içeride bir süre kalıp biriktiğini ve anında boşalamadığı için üzerinden zaman geçmesine bağlı olarak pıhtılaştığı ve vücuttan dışarı o şekilde çıktığı söylenebilmektedir.

Adet döneminde görülen kanamanın pıhtılaşmış bir şekilde ortaya çıkması adet kanamasının normalden fazla olduğunu da ortaya çıkarabilmektedir. Böyle kanamalarda mutlaka uzman kontrolünde her türlü ihtimal değerlendirilmek üzere tetkiklerin uygulanması gerekmektedir. Özellikle böyle kanamalar görüldüğü dönemde kadın hamileyse mutlaka zaman geçirmeden uzman kontrolüne başvurmalıdır. Bahsettiğimiz şekilde gerçekleşen pıhtı şekilde oluşan kanamaların insanları daha fazla korkuttuğu da şüphesiz bir gerçektir.

Korku her ne kadar fazla olsa da adet kanamalarında görülen her türlü düzensizlik eksiklik veya fazlalık vakit kaybetmeden uzman kontrolünde tetkikler uygulanarak nedeni araştırılması gereken olaylar arasında yer almaktadır. Aşırı adet kanaması kadınlarda kansızlığın da beraberinde gelmesine neden olmaktadır. Vücudun dengesi sağlıklı bir yaşam için çok önemlidir. Örneğin vücuda çeşitli yollarla alınan demir miktarının harcanan veya çeşitli nedenlerle vücuttan atılan demir miktarıyla eşit olması gerekmektedir.

Demir ihtiyaç halinde vücut içerisinde kana karıştırılarak kullanılan bir maddedir. Fakat aşırı adet kanamasına bağlı olarak vücuttan normalden fazla çıkan kana bağlı olarak vücuda alınan demir miktarı yeterli gelmeyecek ve dengesizliğin beraberinde gelmesine neden olacaktır. Demir eksikliği vücutta kısa süre içerisinde kan değerlerine yansımazken zaman geçtiğinde bu durum değişmekte ve değerlerde de demir eksikliği net bir şekilde ortaya çıkabilmektedir. Kişinin vücudunda adet kanamasının fazlalığına bağlı olarak ortaya çıkan bu durum hayat kalitesinde de çeşitli düşmelere neden olabilecektir.

Adet kanamasının tedavisi için öncelikle kişide görülen adet miktarının gerçekten fazla olup olmadığı araştırılmalıdır. Adet kanaması tanımı doktorlar arasında tek iken doktor haricindeki kişiler için farklılıklar gösterebilmektedir. Yani bir kadın panik halinde adet kanamasının fazla olduğunu düşünebilirken tıbbi açıdan bu kanamanın normal olduğu durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Bu nedenle öncelik olarak aşırı adet kanamasının varlığının uzman hekim tarafından doğrulanması ve buna göre tedavi yöntemlerinin belirlenmesi gerekmektedir. Aşırı adet kanamasına neden olan durumlar arasında kullanılan doğum kontrol yöntemi olarak bakır spiral kullanımını anlatmıştık. Aşırı adet kanamasının uzman hekim tarafından onaylandığı durumlarda doğum kontrol yöntemi olarak bakır spiral kullanımı tercih edildiyse bakır spiralin çıkarılması uzman hekim tarafından tercih edilebilmektedir.

Aşırı adet kanaması nedenleri arasında saydığımız rahim içinde yer alan ve rahmin kasılmasını olumsuz yönde etkileyen miyomların aşırı adet kanamasına neden olduğu tespit edildiği durumlarda da miyomların alınması tercih edilebilmektedir. Bazı durumlarda da yapılan tetkiklere rağmen adet kanamasının aşırı olmasının sebebi bulunamamaktadır. Tanı koyulamadığı durumlarda doktorlar arasında aşırı görülen adet kanamasına idiopatik adı verilmektedir.


5 yıl önce | Etiket: adet düzensizliği, adet tedavisi, adet kanaması | 857.667 görüntüleme
Paylaş:


Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar