Ayak Burkulması Neden Olur?


Paylaş:

Ayak burkulması nedenleri, ayak burkulması tedavisi hakkında genel bilgiler

Günlük yaşantının telaşından dolayı ayak burkulması durumu çok sık görülen bir durumdur. Ayak burkulması sık rastlandığı için önemsenmiyor olsa da yaşandığından dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Ayak burkulmasının bir kereden fazla oluşması ve tedavi edilmeden geçmesi sonrasında ayak burkulmasının nüksetme ihtimali çok yüksektir. Ayak burkulması özellikle kadınlarda yüksek topuklu ayakkabılar giydikleri için, erkeklerde ise genellikle spor yapan erkeklerde ortaya çıkmaktadır. Ayak burkulması sonrasında yaşanan sıkıntı kişinin minimum bir iki gün acı çekmesine, günlük aktivitelerini aksatmasına neden olmaktadır.

Ayak burkulmasının birden fazla gerçekleşmiş olması kronik bir hal alma ihtimalini de beraberinde getirmektedir. Kronik bir hal alan ayak burkulmalarında ise mutlaka konuyla ilgili bir uzmandan tedavi için destek alınmalıdır. Ayak burkulmasının genellikle bozuk zeminler nedeniyle koşarken meydana gelen bir durumdur. Bu gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan ayak burkulmaları düz bir zeminde sakin bir şekilde yürürken dahi ortaya çıkabilmektedir. Ayak burkulması yaş ve cinsiyet fark etmeksizin herkesin başına gelebilirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ayak burkulması için koruyucu tedbirlerin alınarak sonrasında burkulmasının önlenmesidir.

Ayak burkulmasının yaşandığı an burkulan bölgeye vakit kaybetmeden buz uygulaması yapmak gerekmektedir. Buz uygulamasının hemen ardından burkulan ayağın yüksek bir alana koyulması gerekmektedir. Yatar vaziyette olan birinin burkulan ayağının altına birkaç yastık koyarak destek sağlaması ayağın yükseğe kalkması için yeterli gelecektir. Yükseklik için ayağın kalp hizasından yükseğe kaldırılması yeterli gelecektir. Ayak burkulduğunda burkulan bölgeye buz uygulanması o bölgedeki kan akışını zayıflatacağı için oluşması muhtemel içi kanamanın önüne geçecek ve bölgenin şişmesini azaltacaktır. Burkulma için eczanelerden uzman kontrolünde alınacak jellerin veya spreylerin de olumlu yönde etkisi olacaktır. Fakat ilaç kullanımında mutlaka uzman tavsiyesiyle hareket etmek son derece yerinde olacaktır.

Burkulan ayağın üstüne basmak bölgenin daha geç iyileşmesine hatta daha fazla olumsuz etkinin görülmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle bölgenin istirahat halinde tutulması yerinde olacaktır. Burkulan bölgenin bandajla sarılması veya burkulma anından hemen sonra ayağa kalkılması gereken durumlarda koltuk değneğinin kullanılması yerinde bir davranış olacaktır. Burkulma sonrasında burkulan bölgeye dikkat edilmesi iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Ciddi anlamda yaşanan burkulmaların bazılarında atel uygulaması veya burkulan bölgenin alçıya alınması gerekebilmektedir. Bu gibi durumları kişinin kendisinin halledebileceği bilinmeli ve bir uzman kontrolünde tedaviye başlanmalıdır. Ayak burkulması sonrasında dikkat edilmesi ayak burkulmasının kronik bir hal almasının önüne geçecektir.

Ayak burkulması günlük hayatta sık yaşanan bir durum olduğu için pek önemsenmese de arkasında ciddi problemler bırakabilen bir durumdur. Ayak burkulması ayakta var olan kıkırdak dokunun zedelenmesine neden olabilir. Kıkırdak dokunun zedelenmesi ise bölgede istenmeyen ödemin oluşmasına neden olabilmektedir. Bazı ayak burkulması durumlarında zedelenen kıkırdak doku iyileşme sürecinde ortadan kalkıp kemik tamamen ortaya çıkabilmektedir. Burkulma sonrasında kıkırdak dokunun tamamen yok olup kemiğin ortaya çıkması ise kemiklerde kireçlenmenin sinyallerini göstermektedir.  Burkulma sonrasında ayak bileğinde kireçlenme meydana geliyorsa burkulma sonrasında ortaya çıkan ağrılar kalıcı bir hal alabilmektedir.

Ayak burkulması sonrasında uygulanan tedavi yöntemlerinden sonra burkulan bölgede ağrı devam ediyorsa ve ayağın üstüne basıldığı durumlarda tedaviye rağmen ağrı hissediliyorsa burkulma durumunun kronikleşmiş bir hal alma ihtimali ortaya çıkmaktadır. Tedavi sonrasında devam eden ağrılar için uzman kontrolünde tedavi tatbik edilmesi gerekmektedir. Uzman gerek gördüğünde MR çekerek durumu daha net bir şekilde kavrayacaktır.


5 yıl önce | Etiket: ayak burkulması, ayak sağlığı | 855.898 görüntüleme
Paylaş:


Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar