Bakımlı Saçların Sırrı


Paylaş:

Güzelliğin ve bakımın aynası olan saçların bakımı hakkında genel bilgiler

Saçlar hem bakımın hem de güzelliğin göstergesi olarak görülmektedir. Bu nedenle saçlar için özel bakım uygulanması gerekmektedir. Saçların sık yıkanmasının yararlı olacağı düşüncesi başlı başına yanlıştır. Saçlar seyrek zaman dilimlerinde yıkanmalıdır. Saçların sık yıkanması hem kurumasına hem de sık yıkanmaya bağlı olarak kırılmalarına neden olmaktadır. Saçların çok sıcak olmayan mevsimlerde 3 günde bir yıkanması idealdir. Saçların 3 günde bir yıkanması özellikle yoğun tempolu yaşanan, hava kirliliği olan şehirlerde idealken temiz bölgelerde saçların 5 günde bir dahi yıkanması mümkündür. Fakat saçların yıkanma sıklığı kişinin yaşına, saçların yapısına göre de değişiklikler gösterebilmektedir. Ergenlik çağında olan bir kişi yağlı ve kepekli saçlara sahipse saç temizliği 2 günde bir yapılmalıdır.                

Saçların yıkanması sırasında çok sıcak suların tercih edilmesi de doğru değildir. Çok sıcak suyun direkt olarak saça nüfuz etmesi saç diplerinde ve saç üzerinde bulunan koruyucu lipit tabakayı ve asidi yok ettiği için saçlara zarar verecektir. Bu nedenle bakımlı saçlar için saç temizliğinde ılık su tercih edilmesi doğru olacaktır. Sıcakların direkt olarak saça maruz kalması da yapısına zarar vermektedir. Örneğin saç kurutma makinesinin en yüksek seviyesinin saça yaklaştırılması, çok sıcak ayarlarda maşayla saça işlem yapmak, sürekli fön çekmek saçların sağlıklı olması için uygun tercihler değildir. Bakımlı ve sağlıklı saçlar için saçların toplanma şekilleri, kullanılacak olan taçlar ve tokalarda önemlidir. Saçların gergin bağlanması, saçların toparlanması için çok ağır tokaların ve taçların kullanılması doğru tercihler değildir. Bu tarz ürünlerin ve bağlama şekillerinin tercih edilmesi saçların köklerinden çekilmesine hatta saçların köklerden kopmasına neden olabilecektir. Günümüzde artık bırakılıyor olsa da özellikle geçmiş yıllarda çok sık tercih edilen saçların sabunla yıkanması da sağlıklı saçlar için doğru bir davranış değildir. Sabun içerik olarak alkali içeren bir maddedir. Alkali içeren bir madde olduğu için sabun cildin kurumasına neden olmakta, buna bağlı olarak bakterilerin ve mantarların oluşmasına neden olmaktadır.

Saçlı deri tipleri normal, kuru ve yağlı olmak üzere üç tip olarak incelenebilmektedir. Şampuan seçiminde kişi saçlı deri tipine uygun olan şampuan türünü tercih etmelidir. Saç dökülmesi, egzama ve sedef gibi rahatsızlıklar saçlarda sık görülen problemler arasında sayılabilmektedir. Bu problemlerden muzdarip olan kişilerin dermatolog tavsiyesiyle içeriğinde katran ve kükürt olan buna bağlı olarak mantar ve bakteri üremesini engelleyecek şampuanları tercih etmelidir. Saç kremi özelliği de olan şampuanların kullanılması da sağlıklı saçlar için doğru tercih değildir. Saç kremi içeriği ikisi bir arada şampuan ürünleri tercih edildiğinde saçta kalması gereken süreden daha az kalacağı için sağlaması gereken nemlendirici etkiyi sağlayamayacaktır. Saçların çok kuru olması durumunun normal olmadığı bilinerek gerek görülen zamanlarda kuruluğun giderilebilmesi için 10 günde bir maske uygulaması yapılmalıdır. Saç dökülmesinden şikayetçi olan kişilerin kendileri bilinçsiz bir şekilde uygulamalar yapması yerine konuyla ilgili uzman dermatologlardan yardım alması daha doğru olacaktır.


4 yıl önce | Etiket: bakımlı saçlar, saç dökülmesi, saç temizliği, saç tipleri, sağlıklı saçlar | 875.570 görüntüleme
Paylaş:


Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar