Baş Dönmesi Nedenleri Nelerdir?


Paylaş:

Sıkça rastlanılan bir rahatsılık olan baş dönmesinin nedenleri hakkında genel bilgiler

Bir hareket yanılsaması , çevrenizin ve kendinizin hareket ettiği hissine kapıldığınız rahatsızlık olarak adlandırabileceğimiz baş dönmesinin bir çok nedeni vardır. Bu rahatsızlığın en  büyük nedeni iç kulağa bağlı olarak gelişen durumlardır.  Bu durumlar genellikle manevralar sonucu iç kulaktaki yarım daire kanallarının verdiği etki ile, kulak içindeki kristallerin oynaması ile, hiçbir sebep olmaksızın kulak içindeki zarın yırtılması ile ve iç kulakta sıvı birikmesi ile, virüsten ötürü oluşan enfeksiyon ile, damar tıkanıklığının sonucu olarak kulağa normalden daha az kan gitmesi ile ve kulağın akıntılı hastalıkları ile baş dönmesi sonucu ortaya çıkar.

Baş dönmesinin her ne kadar çok nedenini saymış gibi gözüksekte başka nedenleri de bulunmaktadır. Baş dönmesinin sayabileceğimiz bir diğer nedeni de travmalar yani genellikle başa alınan darbelerdir. Travmalar sonrası kafatasında zedelenme, iç kulakta meydana gelen hasar ya da iç kulaktaki kristallerin oynaması sonrasında baş dönmesi meydana gelir. Bahsedilen ve genellikle sonucunda baş ağrısı görülen bu durum tedaviyle düzelebilir. Ancak tedavi süreci kısa süreli olarak düşünülmemelidir. Bahsedilen durumda meydana gelen baş ağrılarının tedavisi oldukça uzun zaman alır. Tedavinin üzerinden çok uzun zaman geçse bile hastanın yaptığı ani hareketler sonucunda tekrar baş dönmeleri meydana gelebilir.

Kulakta bazı virüslerin oluşturduğu iltihap sonucunda da baş ağrıları meydana gelebilir. Ender görülen iç kulakta sıvı birikmesi sonucu oluşan meniere hastalığı da baş dönmesine bir etkendir. Bu hastalığın diğer belirtileri de kulak çınlaması ve işitme kaybıdır. Baş dönmesinin bir diğer nedeni de başın tek bir tarafında çok şiddetli, kişiyi günlük hayatından uzaklaştıracak derecede güçlü bir baş ağrısı olan migrendir. Parkinson, beyin tümörleri , beyindeki damar tıkanıkları, beyin kanaması, dengesiz ya da düzensiz beslenme, MS… gibi nörolojik yani beyin ve beyin damar hastalıklarının da sonucunda baş dönmesi meydana gelebilir.

İleri derecedeki boyun fıtıkları da baş dönmesinde mutlak suretle etkili olabilmektedir. Nörolojik hastalıkların yanı sıra kalp krizi, ishal, mide bulantısı, kusma, kalp yetmezliği, kansızlık, yüksek tansiyon, düşük tansiyon, kalp ritm bozuklukları gibi dahili hastalıkların sonucunda da baş dönmesi görülebilir. Stres, panik atak gibi psikolojik rahatsızlıkların sonucu da baş dönmesine çıkabilir. Son olarak alerjik rahatsızlıklar (bahar alerjileri, yiyecek-içecek alerjileri) ve vücudumuzda oluşan diğer rahatsızlıklar için gördüğümüz ilaç tedavileri de baş dönmesine neden olabilir.


5 yıl önce | Etiket: baş dönmesinin nedenleri, baş dönmesi çeşitleri | 427.548 görüntüleme
Paylaş:


Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar