Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler


Paylaş:

Yeni doğan bebeklerin beslenme alışkanlıklarında dikkat edilmesi gereken hususlar arasında genel bilgiler

Bebek beslenmesinde en bilinmesi gereken en önemli şey anne sütünün önemidir. Bebek doğduktan hemen sonra 6 aylık olana kadar su bile vermeksizin anne sütü bebeğin büyümesi ve gelişmesi için anne sütü yeterlidir. Bebeğin bedensel ve zihinsel gelişiminin yeteri kadar gerçekleşebilmesi için bebeğin beslenmesinde dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

Bebek doğduktan bir yaşına kadar gelen sürede besin maddelerinde tuz ve şeker kullanılması uygun bir davranış değildir. Kişi her ne kadar baharatlı yiyecekler tercih ediyor ve damak tadına bunlar uygun geliyor olursa olsun bebeğine hazırlayacağı besin maddelerinde kesinlikle baharat kullanmamalıdır. Bazı ebeveynler bebeklerinin doğumundan kısa süre sonra verdikleri ek besin maddelerinde baharat tercih edip, ilerisi için bebeklerini baharatlı yiyeceklere alıştırdıklarını düşünseler de bu durum yararlı bir davranış biçimi değildir.

Bazı ebeveynlerin yaptıkları yanlışların biri de bebeklerin beslenmesinde et suyunu ve yemek suyunu tek başına ek besin maddesi olarak kullanmalarıdır. Fakat et ve yemek suyunun bebeklerin beslenmelerinde tamamlayıcı gıda olarak kullanılması da yerinde bir davranış değildir. Bal her ne kadar yararlı besin maddeleri grubunda olsa da ilerleyen yaşlarda çocuklarda kullanılması uygun olsa da yeni doğan bebeklerde alerjiye sebep olabileceği bilinmeli ve bebeklerin beslenmelerinde bal besin maddesi olarak kullanılmamalıdır. Yumurta da çeşitli araştırmalarla yararlı besin maddeleri arasında sayılsa da çiğ yumurtaların besin maddesi olarak bebeklerin beslenmelerinde kullanılmamaları tavsiye edilmemektedir. Çiğ yumurtalar bebeklerin beslenmelerinde direkt olarak kullanılamayacağı gibi çiğ yumurtadan elde edilen ürünler olan dondurma ve mayonez gibi gıda maddelerinin de iki yaşından önce verilmesi tavsiye edilmemektedir.

Doğal olarak herhangi bir katkı maddesi içermeyen meyve suları da vücuda yarar veriyor olsalar da özellikle küçük bebeklerde 1 yaşına kadar iştahın kesilmesine neden olabileceğinden bir su bardağından fazla verilmemelidir. Bebeklere verilecek gıda maddelerinin pişirme yöntemlerinde kızartma ve kavurma gibi yöntemler tercih edilmemelidir. Fıstık, leblebi, çekirdek, şeker, çiğ havuç, üzüm ve fındık gibi ürünler tükürükle çözülemeyen ürünler arasında yer almaktadır. Bu ürünler özellikle bebeklerin solunum yolunu tıkayabilecek besin maddelerinden olduğu için bebeklere verilmesi pek güvenli değildir. Bebeklerin diş temizliği fırçalama ile yapılamamaktadır. Fakat bu bebeklerin dişlerinin temizliğinin önemsiz olduğu anlamına gelmemektedir. Bebeklerin dişlerinin temizliği mümkünse her gün temiz bir tülbent yardımıyla yapılmalıdır.

Bebeklere ilk defa verilecek olan besin maddelerinin bebekler açken denenmesi tavsiye edilmektedir. Bebeklerde başlanacak olan ek gıda maddelerinde de dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bebeklere verilecek olan ek besinlerin denenmesi için başlangıçta bir veya iki tatlı kaşığı veya daha az miktarlarda verilerek başlanmalıdır. Bebeklere ilk defa verilecek olan besin maddelerindeki yani tatlar ve verilecek besin maddelerinin o anki kıvamı besin maddelerinin bebek tarafından reddedilmesine neden olabilir. Bu gibi durumlarda ısrar etmek yerine bir veya iki gün sonra aynı besin maddesinin tekrar verilmeye çalışılması daha doğru bir davranış olacaktır. Yeni verilecek besin maddelerinin bebekler üzerinde alerjiye neden olup olmadığı dikkatle takip edilmelidir.


4 yıl önce | Etiket: bebeklerde besin alerjisi, anne sütü, anne sütünün önemi | 235.971 görüntüleme
Paylaş:


Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar