Bölgesel Zayıflama Nedir?


Paylaş:

Bölgesel zayıflama yöntemleri ve uygulama başarıları hakkında genel bilgiler

Bölgesel zayıflama toplumda kilo azaltma olarak düşünülse de tam anlamıyla doğru tanım bu değildir. Vücudun belirli bölgelerinde zaman içerisinde çeşitli nedenlerle yağ birikmeleri meydana gelmektedir. Çeşitli bölgelerde biriken yağların azaltılması için kullanılan yöntemlerin geneli bölgesel zayıflama olarak adlandırılmaktadır. Bölgesel zayıflama yöntemleri kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir. Bu durum kişiden kişiye vücut yapısının değişiklik gösteriyor olmasından kaynaklanmaktadır. Vücudun çeşitli bölgelerinde normalden fazla yağların birikiyor olması içsel, dışsal ve genetik sebeplerden kaynaklanmaktadır. Yağlanma durumunda yaşanan kötü durumlardan birisi vücutta homojen bir dağılımın olmayışıdır. Bazı bölgelerde daha çok depolanıyor olması da bölgesel zayıflama ihtiyacını doğurmaktadır. Vücutta homojen olarak depolanmayan yağlar diyet ve sporla yeteri kadar azaltılamamaktadır. Bu nedenle bölgesel zayıflama yöntemleri daha önemli bir hal almaktadır.

Bölgesel zayıflama yöntemleri birbirleri arasında farklılıklar gösterse de hepsinin asıl amacı bölgede biriken yağın özellikle büzüştürülerek o bölgeden uzaklaştırılmasının sağlanmasıdır. Eritilerek veya yakılarak bölgeden yağ uzaklaştırılması yöntemleri de mevcuttur. Büzüştürme, yakma veya eritme yöntemlerinden herhangi birinin kullanılmasından sonra spor veya diyet programının uygulanması kişinin istemediği yağlardan daha kolay uzaklaşmasına olanak sağlayacaktır. Uzmanlar bölgesel zayıflama yöntemleri uygulandıktan sonra spor ve diyet takviyeleriyle hastalarda daha yüksek oranda başarı elde ettiklerini söylemektedirler. Bölgesel zayıflama yöntemlerinin uygulanması başlangıç olarak yağların atılmasını sağlayarak vücudun şekil almasına olanak sağlamakta kalan bir miktar yağ ise spor ve diyet uygulamaları ile kısa sürede atılabilmektedir. Gün geçtikçe bölgesel zayıflama yöntemleri çoğalsa da genel olarak iki ana başlık altında toplanabilmektedir. Bölgesel zayıflama yöntemleri invazif ve non-invazif olarak ayrılmaktadır. İnzavif yani girişimsel metodlar, cerrahi metodlar olarak adlandırılabilir. Bu yöntemler arasında mezoterapi, liposuction ve lazer lipoliz sayılabilmektedir. Non-invazif metodlara yani cerrahi olmayan yöntemlere ise ozan sauna, kavitasyon, pressoterapi, cryolipoliz gibi yöntemleri sıralayabiliriz.

Kişiye uygulanacak olan bölgesel zayıflama yöntemi uzman tarafından belirlenmelidir. Kişinin buna kendisinin karar vermesi bölgesel zayıflama konusunda başarılı sonuçlar alınmasına engel olabileceği gibi çeşitli sağlık problemlerine dahi yol açabilmektedir. Uzman hekim detaylı bir muayene sonrasında kişide başarılı olacak bölgesel zayıflama yöntemini seçecektir. Bazı durumlarda uzman kontrolünde birden fazla bölgesel zayıflama yöntemi uygulanabilmektedir. Birden fazla bölgesel zayıflama yöntemi uygulanan hastalarda başarı oranının daha yüksek olduğu görülmektedir.


4 yıl önce | Etiket: kavitasyon, kavitasyon nedir, yağ yakma, bölgesel zayıflama | 234.931 görüntüleme
Paylaş:


Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar