Çiller Nasıl Azaltılır?


Paylaş:

Yüzde ve omuzlarda istenmeyen görüntüye sebep olan çillerin tedavisinde kullanılan yöntemler

Çiller çoğunlukla güneşe maruz kalmaktan veya genetik yatkınlıktan dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlara bağlı olarak ortaya çıkan çiller genellikle yüz bölgesinde ve omuzlarda sıkça görülmektedir. Çilleri lekeler olarak adlandırmakta mümkündür. Ciltte özellikle omuzlarda ve yüzde görülen ve çil adı verilen bu lekelerin renkleri bazen açılmakta bazen koyulaşmaktadır. Fakat genellikle çil problemi büyük bir sorun olarak görülmemektedir. Fakat erkeklerde de görsel anlamda sıkıntı oluşturan bu durum özellikle bayanlarda fiziksel görüntüde hoş bir sonuç ortaya çıkarmadığı için ciddi problem olarak görülmektedir. Bu nedenle kadın erkek fark etmeksizin herkes vücudunda yer alan çillerin ortadan kaldırılması, en azından azaltılması için çeşitli yöntemler denemektedirler. Vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan çillerin giderilmesi, azaltılması için en çok tercih edilen yöntemlerden birisi lazer yöntemidir.

Lazer yönteminde amaç derinin en alt katmanına müdahale etmek ve bu alt katmanda çil adı verilen lekelerin oluşmasına neden olan etmenlere müdahale edip oluşumun durmasını sağlamaktır. Lazerle yapılan müdahale çillerin oluşumunu tetikleyici etmenleri ortadan kaldırmanın yanında cildin hem parlak hem de müdahale öncesine göre daha canlı olmasına olanak tanımaktadır. Çillerin azalmasını sağlamak için lazerle yapılan müdahale tercih edilecek yöntemler arasında en başarılısı olarak kabul edilmektedir. Uygulamanın verimli olacağı mevsim olarak ise kış ayları söylenebilmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre lazerle yapılan çil tedavisinde yaz aylarına göre kış aylarında daha çok verim elde edildiği ortaya çıkmaktadır. Çillerin azaltılması için leke açıcı kremler de kullanılabilmektedir.

Leke açıcı kremler eczanelerden kolaylıkla satın alınabilen ürünlerdir. Leke açıcı kremlerin çillerin azaltılması konusunda verimli olabilmeleri için düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Fakat bazı durumlarda özellikle hassas cilde sahip olan bireylerde leke açıcı kremlerin içeriğinde bulunan maddelere karşı dermatolojik hassasiyet oluşabilmektedir. Böyle durumların yaşanması halinde kişinin vakit kaybetmeden doktor kontrolüne başvurması gerekmektedir. Hatta çillerin tedavisinde leke azaltıcı krem kullanmak isteyen bireyin kremi temin etmeden ve kullanmadan önce uzman bir hekim tavsiyesi alması en sağlıklısı olacaktır.


5 yıl önce | Etiket: çil, çil tedavisi, çil azaltmak | 746.787 görüntüleme
Paylaş:


Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar