Cilt Çatlaklarını Önlemenin Yolları Nelerdir?


Paylaş:

Cilt çatlaklarının oluşma nedenleri ve doğal tedavi yöntemleri

Cildimiz kolojen ve elastin adı verilen ağlardan oluşmaktadır. Balık ağına benzetilen bu ağ yapısındaki gerginliği ve esnekliği sağlayan yapı elastin proteinidir. Elastin protein liflerinin hasar görmesi sonucunda ciltte gözle görülen yara izine benzer çatlamalar meydana gelir. İlk oluştuğunda kırmızılı morlu çizgiler halinde görürsünüz. Sonrasında bakıldığında bu çizgilerin rengi beyaza dönüşür. Gözle görülebilir belirginlikte olduğu için çok rahatsız edici olabilmektedir. Hemen hemen herkesin başına gelebilen bu deformasyon, çoğunlukla karın bölgesi, göğüs bölgesi, kalça ve özellikle basenlerde çok görülmektedir.

Cilt çatlaklarının oluşma nedeni vücuttaki gerilmeler olarak bilinir. Aslında gerçek nedeni vücutta hormon değişimi sonucu elastin liflerinin zarar görmesidir. Ani kilo alış verişlerde daha çok çatlak oluştuğunu görürüz. Bunun sebebi de aynı şekilde hızlı hormon değişimi olmasıdır.

Çatlaklar oluştuktan sonra, yok edilebilmesi neredeyse imkansızdır diyebiliriz. Ancak çatlak oluşumunu önleyebileceğiniz yada görüntüsünü hafifletebileceğiniz önerilerde bulunabiliriz.

Cildin en çok ihtiyacı olan şey su dur. Bol bol su içilmesi gerekmektedir.  Su cildinizin nemli kalması için gerekli zemini hazırlayacaktır. Tabi ki bunun yanında nemi korumak için düzenli olarak nemlendiriciler sürülmelidir. Vücudun sıkılığını korumak için uzman tavsiyeleri doğrultusunda düzenli aktiviteler, yürüyüş ve spor önerilmektedir. Ani kilo değişikliği yaşamamaya dikkat etmeli ve düzenli beslenmek gerekmektedir. Beslenmede zengin içerikli  C, A ve de E vitaminlerini almaya özen gösterilmelidir.

Cilt çatlakları için önerilen kremler mevcuttur. Ancak bunlar yerine kullanabileceğiniz doğal olduğu için sağlığınıza, evde yapabileceğiniz  için de cebinize daha uygun uygulamalar vardır. Her gün düzenli olarak 10 dakikanızı ayırmanızı öneririz. Evinizde mevcut olan sert ve temiz bir fırça kullanın. Özellikle bacaklarınızda oluşan yada çatlak oluşumuna müsait olan bölgeleri aşağıdan yukarıya doğru 10 dakika kadar fırçalayın. Bu şekilde bölgedeki dokunun hareketlenmesini sağlarsınız. Sonrasında da tatlı badem yağı, zeytin yağı yada lavanta yağı ile aynı bölgeye masaj yapın. Oluşan çatlak görünümünün hafiflediğini gözlemleyeceksiniz.


5 yıl önce | Etiket: cilt çatlağı tedavisi, cilt çatlakları | 14.760 görüntüleme
Paylaş:


Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar