Cilt Sarkmasını Önlemenin Püf Noktaları


Paylaş:

Özellikle kadınların sıkıntı yaşadığı cilt sarkması nedenleri ve cilt sarkmasının geciktirilmesi için yapılabilecekler

Cilt sarkmasının farklı sebepleri bulunmaktadır. Kişinin cildine nasıl davranmasının yanında, geçirmiş olduğu hastalıklar, kişinin genetik özellikleri ve çevresel faktörler de cilt sarkmasında etkili olan unsurlar arasında sayılabilmektedir. Cilt sarkmasında bir çok hastalıkta olduğu gibi erken teşhis ve erken tedavi yöntemlerinin uygulanması ameliyat dışı faktörlerin olumlu sonuçlar doğurmasına neden olabilmektedir.

Uzmanların yaptıkları açıklamalar kişinin yaşantısında dikkat etmesi gereken ufak noktaların cildin yaşlanmasına engel olacağını net bir şekidle ortaya koymaktadır.

Cilt zaman içerisinde yaşlanmaya bağlı olarak hem gerginliğini hem de elastikiyetini kaybetmektedir. En basit haliyle yaşa bağlı olarak bu şekilde gerçekleşen değişimler yağ doku hacminde azalma, bağ doku ve elastik doku arasında gevşeme ve kollagen oluşumunda azalma olarak kendisini göstermektedir. Bütün bu saydıklarımız dikkat neticesinde dengelenmiş olsa da ne yapılırsa yapılsın yer çekimine karşı koymak mümkün olmamaktadır.

Bu nedenle özellikle kırk yaşından sonra sarkma her iki yanağın da çoğunlukla alt kısmında görülmektedir. Yanakların alt kısımlarında görülen bu sarkma farklı bir bölge olarak alında ve göz kapaklarında da kendisini farklı şekillerde gösterebilmektedir. Bunların haricinde yaşın ilerlemesine bağlı olarak kılcal damarlar ve ciltteki lekeler daha belirgin bir hal almaktadır. Kadınlarda özellikle menopoz döneminden sonra cilt sarkmalarında artış görülmektedir.

Ayrıca kişinin genetik özellikleri, güneş ışınlarına maruz kalmak, alkol ve sigara gibi vücuda zarar verici maddelerin tüketilmesi, uykusuz bir yaşam sürme, sık kilo alıp verme, solaryumdan aşırı bir şekilde yararlanma, stresli bir yaşantıya sahip olmak, cildin nemlendirilmesinin sağlanamaması ve hatalı beslenme cildin sarkmasını tetiklemektedir. Renkli gözlü ve açık tenli kişilerin ciltlerinin sarkmasını engellemek için diğer bireylere göre daha dikkatli olması gerekmektedir. Bu tip kişilerin güneş koruyucu olarak eczanelerden kolayca temin edebilecekleri ürünleri düzenli olarak kullanmaları gerekmektedir. Kişi uykusuz kalmamaya dikkat etmeli günde en az 7 saat mümkünse 8 saat uyuması gerekmektedir.

Alkol ve sigara gibi vücuda çeşitli zararları olan ürünlerin tüketilmesinden uzak durulmalıdır. Sık kilo alıp vermenin cildin sarkmasına neden olacağı unutulmamalı ve bu durum yaşanılmamalıdır. Cildin nemlendirilmesinin sağlanması ve yeteri miktarda gerçekleştirilebilmesi için kişi cilt tipine uygun olan nemlendirici kremleri uzman tavsiyesiyle rahatlıkla kullanabilir. Kişinin cildinde sarkmaların, çizgilerin oluşmaması ve oluşmasının geciktirilmesi için yattığı yatağın bile önemi bulunmaktadır.

Özellikle boyun çizgileri olarak adlandırabileceğimiz çizgilerin artışının engellenmesi için kişi uyumak için yüksek yastık tercih etmemelidir. Normalden fazla tüketiminin cildi kurutacağı unutulmamalıdır. Cildin nemlendirilmesinin önemli olduğu bilindiğine göre cildin kurumasından kaçınmak için aşırı kahve tüketiminden uzak durulmalıdır. Ayrıca cildin yeterince nemlendirilmesinin sağlanması için kişinin günde en az 2 litre su tüketmesi gerekmektedir. Günde 2 litre su tüketimi cildin nemlendirilmesi için yeterli olacaktır.


5 yıl önce | Etiket: cilt sarkması, cilt sarkmasının nedenleri, cilt sarkmasının çözümleri | 825.687 görüntüleme
Paylaş:


Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar