Detoks Nedir? Nasıl Yapılır?


Paylaş:

Detoks Yapmanın Faydaları ve Zararları

Günlük hayatın döngüsü içinde farkında olmadan vücudumuzu gereğinden fazla yoruyoruz. Büyükşehirlerde soluduğumuz kirli hava, işlenmiş ve kimyasal karışımlar eklenmiş gıdalar, iş stresi gibi etkenler vücudumuzda toksiklerin birikmesine neden oluyor ve vücudumuz aşırı yüklenmeye maruz kalıyor. Detoks tam da burada devreye giriyor. Toksik birikimleri vücudumuzdan atabilmek, daha dinç ve sağlıklı bir görüntüye kavuşmak için detokslara ihtiyacımız var.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi detoks bir arınma programıdır. Detoks programları doğru uygulanmazsa vücuda geri dönüşü imkansız olan zararlar verir. Bilinçsizce uygulanan bir çok detoks programı vücudun gereksinimlerini karşılamadığı için, arınmanın aksine metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Bu tip yanlış detoks programlarını uygulayan kişiler çok hızlı kilo kaybıyla birlikte kas kayıpları da yaşayabilir.

Peki doğru bir detoks programı nasıl olmalıdır? Öncelikle uygulanacak detoks programı kişinin kalori gereksinimini karşılayacak şekilde olmalıdır. Detoks denince akla gelen sebze ve meyvelerden öte gerektiği kadar protein de alınmalı, günlük protein ihtiyacı karşılanmalıdır. Sağlıklı beslenmeden ödün vermemek için kişinin günlük tahıl ihtiyacı da göz önünde tutulmalıdır. Sadece meyve ve sebzelerden oluşacak bir detoks programı yapılacaksa en fazla 4 gün sürmeli, vücudun gereksinimlerini karşılayacak bir detoks programı uygulanacaksa da en fazla 1 hafta süreyle yapılmalıdır.

Tüm bu bilgilere ek olarak detoks programlarının yılda 4 kereden fazla uygulanmaması gerektiğini de ekleyelim. Yılda 4 kereden fazla uygulanan detoks programları vücudu çok fazla yoracak ve vücutta kalıcı hasarlara neden olabilecektir. Peki bu detoks uygulamalarının sonuçları neler oluyor, vücudumuzda neler değişiyor? Öncelikle uygulanan detoks programları kanı temizleyerek, hücrelerin ve dokuların onarılmasına katkı sağlar. Cildinizde gözle görülür bir parlama ve arınmaya neden olur. Kendinizi daha enerjik hisseder, hayata daha olumlu bakmaya başlarsınız. Bağırsağının çalışma ritmini düzenler ve ödem atmanıza neden olur.  Ve bir çok kadın için en önemli kısmı olan kilo verdirir J Genel bir arınmaya neden olan detoks programlarının hamileler için uygun olmadığını, ciddi hastalıkları olan bireylerin de uygulamadan önce doktorlarına danışmalarını öneriyoruz.


5 yıl önce | Etiket: detoks nedir, detoks nasıl yapılır, detoks çeşitleri | 877.383 görüntüleme
Paylaş:


Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar