Dil Felci Teşhisi, Nedenleri, Tedavi Yöntemleri Nelerdir


Paylaş:

Toplumda sıkça rastlanan ve inme olarak adlandırılan dil felci hakkında dikkat edilmesi gereken noktalar

Dil kasları sağlıklı bir insanda istemli bir şekilde kasılabilirken bazı nedenlere bağlı olarak dildeki kaslar işlevini kaybetmekte ve dil kasları istemsiz bir şekilde hareket edebilmektedir. Dilin kaslarının işlevlerini kaybetmesine bağlı olarak yemek dahi yemekte zorlanır hale gelebilmektedir. Dilde kasılmalar olarak baş gösteren bu durum fark edildiğinde vakit kaybetmeden konusunda uzman bir hekim kontrolüne ihtiyaç duyulmaktadır. Hastalıkların genelinde var olan durum, erken teşhisin önemi dil felci hastalığında da bulunmaktadır.

Erken teşhis olduğu durumlarda dil felcinde tedavi süreci daha kolay bir hal alabilmektedir. Dil felci toplumda bilinenin aksine her yaşta insanda görülebilen bir durumdur. Dil felcinin kişide oluşmasının nedenleri arasında aşırı stres ilk sırada sayılabilmektedir. Dil felci zamana bağlı olarak görülmediği gibi aniden birkaç dakika içinde meydana gelebilmektedir. Dil felci olarak adlandırılan bu durum halk arasında genellikle inme olarak adlandırılmaktadır.

Kişinin engel olamadığı küçük kasılmalar olarak kendisini göstermektedir. Küçük kasılmalar olarak başlayan rahatsızlık dilin kişinin tamamen kontrolünden çıkmasına kadar olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Dil felcinde başlangıç olarak görülen ufak kasılmalar dilin sağı kısmında veya sol kısmında görülebildiği gibi bazen orta kısımda da görülebilmektedir. İnme ve felç vakaları incelendiğinde genel olarak dil felcinin görülme sıklığı olarak üst sıralarda yer aldığı rahatlıkla söylenebilmektedir. Bunun sebebi arasında olumsuz psikolojik durumlardan dilin çok kolay etkilenen bir yapıya sahip olmasını söyleyebiliriz.

Kişide geçmişe dayalı olmayan aniden ortaya çıkan psikolojik çöküntüler, aşırı üzüntü ve buna bağlı olarak kişide görülen aşırı stres durumları, merkezi sinir sisteminde çeşitli nedenlere bağlı olarak görülen bozukluklar, çeşitli hastalıklara bağlı olarak görülen yan etkiler, beyinle ilgili kan damarlarında çeşitli nedenlere bağlı olarak görülen tıkanmalar dil felci nedenleri arasında sayılabilmektedir.

Dil felci kişinin yemek yemede zorlanmasına, ağzına aldığı yiyecekleri çiğnemede başarılı olamamasına ve ağızdaki maddeleri çevirememesine neden olmaktadır. Dil hareketlerinde normale göre daha yavaş hareketlerin yapılıyor olması da dil felcinde görülen durumlar arasında yer almaktadır. Ayrıca dil felci kişinin dilinin tat alma duyusunun da işlevini yitirmesine neden olmaktadır. Ayrıca kişinin konuşmalarında yavaşlamalar da fark edilir düzeyde görülmektedir.

İlk olarak bahsettiğimiz erken teşhis dil felci tedavisinde çok önemlidir. Kişi kulaktan dolma fikirler yerine konusunda uzman bir doktor tarafından muayene edilerek tedavi yöntemlerinin belirlenmesi son derece önemlidir.


5 yıl önce | Etiket: dil felci nedenleri, dil felci tedavisi | 545.112 görüntüleme
Paylaş:


Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar