Doğum Kontrol Hapı Kilo Aldırır Mı?


Paylaş:

Doğum kontrol yöntemlerinin başında olan doğum kontrol haplarının kilo alımına etkileri hakkında bilgiler

Doğum kontrol hapı kullanmayı düşünen bayanların en çok merak ettikleri soruların başında doğum kontrol haplarının kilo aldırıp aldırmadıklarıdır. Doğum kontrol hapları üzerinde yapılan araştırmalarda doğum kontrol haplarının bariz bir şekilde fazla kiloya ve obeziteye neden oldukları kanıtlanmamıştır. Hatta araştırmaların bazılarında kilo aldırmaya neden oldukları net bir şekilde ortaya koyulmuştur. Fakat farklı açılardan incelendiklerinde doğum kontrol haplarının etkiledikleri hormonlar neticesinde vücutta çok olmasa da hafif bir şekilde su toplanmasına neden oldukları bilinmektedir. Vücutta tutulan suyun hafif bir şekilde kendisini gösteriyor olması doğum kontrol haplarının düzenli bir şekilde kullanıldığı durumlarda dahi kadının yılda birkaç kilo kadar almasına neden olmaktadır.

Doğum kontrol haplarında yer alan hormonların vücutta hafif bir şekilde su tutulmasına neden olması yılda birkaç kilodan fazla kilo alınmasına neden olmamaktadır. Kişi doğum kontrol hapı kullandığı durumlarda yılda birkaç kilodan fazla bir şekilde kilo alması durumunda sebebi doğum kontrol haplarında aramamalı bunun nedeninin net bir şekilde otaya çıkarılabilmesi ve kilo alımının önlenebilmesi için doktor kontrolünde tarama yaptırmalıdır. Kişi doğum kontrol hapı kullandığı durumlarda kilosundaki normalden fazla artışı doğum kontrol haplarına bağlıyor olsa da bu genellikle hareket azlığından, sağlıksız beslenme yöntemlerinin tercih edilmesinden, aşırı stresten kaynaklanmaktadır. Doğum kontrol yöntemleri arasında sıkça kullanılan yöntemlerden birisi olan doğum kontrol haplarının kendisinin kalori içermediği bilinmelidir.

Kilo alımı doğum kontrol haplarına değil de yıllara bağlı olarak kişinin vücudunda yaşın ilerlemesiyle bazal metabolizmanın yavaş işlemeye başlamış olmasıyla ilişkilendirilmelidir. Yaş ilerledikçe beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmesinin gerekliliği bazal metabolizmanın yavaşlamasıyla alakalıdır. Beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmesinin haricinde kişi hareket etmeye de özen göstermelidir. Bu iki durum bazal metabolizmasının yavaşlamış olmasının etkisinin vücutta görülmesini azaltacaktır. Genel olarak toparlayacak olursak doğum kontrol haplarının tek başına normalden fazla kilo alınmasıyla doğrudan alakalı olmadığını net bir şekilde söyleyebiliriz. Doğum kontrol yöntemlerinden doğum kontrol hapı tercih edilmesinin kişide en fazla yılda bir veya iki kilo alınmasına neden olmaktadır. Bu verilen kilo miktarından fazla kilo alınmasında doğum kontrol hapları sebep olarak görülmemeli, kilo alımına neden olan etmen mutlaka doğru bir şekilde tespit edilmelidir.


5 yıl önce | Etiket: doğum kontrol hapları, doğum kontrol haplarının etkileri | 755.138 görüntüleme
Paylaş:


Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar