Et Beni Nedir? Et Beni Tedavi Yöntemleri


Paylaş:

Vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkan et benleri hakkında genel bilgiler

Et benleri vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilen düzensiz şekillerdeki et parçalarıdır. Epitelyal polip adı ile de bilinmekte olan et benleri ten renginde yada daha koyu renklerde olabilirler. Doğuştan var olabildikleri gibi ani kilo değişikliği, hamilelik, aşırı stres, hormon düzensizlikleri gibi nedenlerle daha sonradan da oluşabilmektedirler.

Çıktıkları belirli bir bölge olmamakla birlikte, yüze yakın boyun çevresinde, genital bölge çevresinde, terlemeye daha müsait olan koltuk altı ve de çevresinde daha sık görülmektedir. Boyun bölgesinde çıkan et benlerin oluşmasında, kravat, sıkı bağlanan fular, boğazlı kazak giyildiğinde yaşanan sürtünmeler neden olabilmektedir. Hormon değişimleri nedeniyle hamilelik döneminde iken sıklıkla oluştuğu söylenmektedir. Şeker hastalarında da nedeni henüz tam olarak bilinmemekte olup ortaya çıktığı gözlenmiştir diyebiliriz. Genital bölgede çıkan et benlerin virüs oluşumuna müsait oldukları için aldırılması yada alınması düşünülmüyor ise gözlem altında tutulması önerilmektedir. Yeni et ben oluşumu sırasında güneşe çok fazla maruz kalınmaması gerekmektedir. Güneş ışınları oluşan et benlerin daha fazla büyümelerine ve renklerinin koyulaşmasına neden olmaktadır.

Et benler sağlık açısından bir tehlike yaratmayan sakıncasız et parçacıklarıdır. Az bir ihtimal ile de olsa kansere dönüşme riski mevcuttur bu sebeple de kontrol altında tutulması önemlidir. Özellikle koyu renkli ve düzensiz şekilde olan ve git gide büyüdüğü gözlenen et benlerin kontrol altında tutulması gerekmektedir.

Herhangi bir tehlikesi olmadığı halde görüntüsü nedeni ile insanı rahatsız ettiği düşünülerek alınmak istenebilir. Et benlerin tedavi edilmesi işlemi ilaçla yapılamamaktadır. Gelişimini engellemek için kantaron, kişniş, keten tohumu, bayır turpu gibi bitkilerle oluşturulan kremler önerilir ama kesin çözüm değildir. Yok edilmesi ancak bir müdahale ile mümkün olabilmektedir. Bu aşamada bilinçsizce koparılması çok sakıncalıdır. Bulunduğu bölgenin enfeksiyon kapmasına ve kanser oluşumuna zemin hazırlamış olabilirsiniz.

Yok edilmesi istenildiğinde muhakkak doktora başvurulmalıdır. Çeşitli yöntemler ile et beni yok edilebilir. Bunlar arasında en çok tercih edilenler iz bırakmayan yöntemlerdir. Ameliyat ile alınması dikiş izi bıraktığı için çok fazla tercih edilmiyor.  Koterizasyon denilen buharlaştırma yöntemi rahatlıkla uygulanabilir belli belirsiz bir izi bırakır ama çok rahatsız ettiği söylenemez. Bu sebeple en başarılı ve en çok tercih edilen yöntemdir. Lazer , radyo frekans ve  kriyoterapi yani dondurma yöntemi de kullanılmaktadır. Dondurma yöntemi sonucunda bazı morluk ve çukur oluştuğu görülmektedir bu açıdan biraz tereddüt yaratmaktadır. En uygun yöntem için doktorunuza başvurmanızda fayda vardır.


5 yıl önce | Etiket: et beni, et beni tedavisi | 843.987 görüntüleme
Paylaş:


Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar