Göz Seğirmesi Nedenleri Nelerdir?


Paylaş:

Sık rastlanılan durumlardan birisi olan göz seğirmesi hakkında genel bilgiler

Hemen hemen herkesin gündelik yaşantısında yaşadığı, göz seğirmesi, gözde damar atması, göz kapaklarındaki yada göz altındaki kasların kontrolsüz şekilde kendiliğinden hareket etmesidir. Tıpta  miyokimi adı ile de bilinen göz seğirmelerinin kişiyi huzursuz ve fazlasıyla rahatsız etmesine rağmen çoğu zaman önemli bir nedeni yoktur. Genellikle birkaç saniye süren sonra kendiliğinden geçen bu seğirmeler bazen de uzun sürebilir. Böyle uzun sürmesi durumunda mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Önemli bazı göz hastalıklarının habercisi olabileceği unutulmamalıdır.

Fazla kafein tüketilmesi, düzensiz uyku, yorgunluk, mevsim geçişlerinde yaşanan alerjik durumlar ve en önemlisi stres göz seğirmesine neden olan faktörlerdendir. Göz seğirmesinin neyden kaynaklandığını tespit ettikten sonra tedavisi için gerekenin yapılması uygundur.

Seğirme nedeni kafein ve alkol tüketiminden kaynaklı yaşanıyorsa tüketimin sınırlandırılması gerekmektedir. Su içme alışkanlığı edinerek zararlı faktörlerin vücuda olan zararlarını azaltabilir, sinir sistemine etkisini durdurabilirsiniz.

Stresten kaynaklı birçok rahatsızlık meydana gelmektedir. Göz seğirmesi de bunlardan sadece bir tanesi. Stres etkisiyle ortaya çıkan seğirmelerin önüne geçmek, stresle baş etmenin yollarını bilmekten geçer. Yoğun iş temposu, uzun süre uykusuz kalma, baskı altında bulunma vücudun bu olaylara tepki vermesine neden olur. Rahat bir hayat sürmek ve stresten uzak durmak için dikkatinizi dağıtacak etkinliklere katılabilir yada spor yapabilirsiniz.

Seğirmelerin diğer nedenleri arasında göz kuruluğu yaşanması, gözde alerji, gözün yorulması yada göz rahatsızlıklarını sıralayabiliriz. Göz kuruluğu damarların gerilmesine ve de bu sebeple de seğirmelerin yaşanmasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda göz doktoruna başvurmak uygundur. Uzun süreli bilgisayar kullanmak, sürekli aynı noktaya bakılması, güneş gözlüğü olmadan dışarı çıkılması gözde yorgunluğa neden olmaktadır. Bu hususlara dikkat etmeli gözlerimizi belirli aralıklarla dinlendirmeliyiz.

Başka rahatsızlıklarınız için kullandığınız ilaçlar da kimi zaman ters tepkime ile gözde seğirmeye neden olabilmektedir. Bunun yanında bazı göz seğirmeleri parkinson hastalığı, MS hastalığı gibi bazı nörolojik rahatsızlıkları işaret ediyor olabilir. Kısacası uzun süreli ve sizi rahatsız edecek seviyede seğirme yaşıyorsanız paniğe kapılmamanızı, sakin kalarak mutlaka bir göz doktoruna başvurmanızı önemle tavsiye ederiz.


5 yıl önce | Etiket: göz seğirmesi, göz seğirmesi nedenleri, göz seğirmesi tedavisi | 146.333 görüntüleme
Paylaş:


Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar