Hamilelikte Uykunun Önemi


Paylaş:

Hamilelik döneminde metabolizmada meydana gelen değişikliklere bağlı olarak görülen yorgunluk halinin uyku düzeni üzerindeki etkileri

Uyku her insan için önemli olduğu gibi hamilelik döneminde daha önemli bir hal almaktadır. Normal yaşantımızda dahi uykusuz kalmak bünyeyi çok etkilemektedir. Hamilelik gibi özel bir dönemde de günün belirli saatlerinde ( gece haricinde ) bünye uyku ihtiyacı duyabilmektedir. Uykunun hamilelik döneminde çok önemli bir yerinin olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu nedenle hamile bir birey uyku düzenini diğer dönemlere göre daha önemsemeli ve buna göre hareket etmelidir. Hamilelik döneminde uykunun önemi, uykunun kalitesi pek bilinmese de kişinin kullanacağı gecelikle de alakalı olduğu için, gecelik seçiminde özellikle hamilelik dönemindeki uyku kalitesi için daha seçici davranılmalıdır.

Kişinin uykusunu alabilmesi, uykudan kaliteli bir şekilde faydalanabilmesi için uykuya odaklanılması gerekmektedir. Odaklanmanın gerçekleşmemesi durumunda kişi ne kadar uyursa uyusun, uyandığında kendisini dinç hissetmeyecek, yorgun uyanacaktır. Hamile kadınların uyku düzenlerinde bozulma olmaması, uykuya odaklanabilmeleri için firmalar tarafından üretilmiş olan hamile kıyafetlerini tercih etmeleri tavsiye edilmektedir. 9 ay gibi uzun bir süreç yaşanan hamilelik döneminde her gün aynı sıkıntıyı yaşamamak adına hamile geceliğinin edinilmesi son derece önemlidir.

Gebelik döneminin ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan yorgunluğun atılması için sağlıklı uyku şarttır. Kişi özellikle gebelik döneminde günde en az 8 saat uyumaya özen göstermelidir. Hamilelikte karnın büyümesine bağlı olarak yatış şekli de önem göstermektedir. Sol yana yatarak istirahat etmek  hamilelik döneminde sağlıklı bir uykunun oluşmasına imkan sağlayabilmektedir.


4 yıl önce | Etiket: hamilelik, hamilelikte uyku, uykunun önemi | 346.523 görüntüleme
Paylaş:


Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar