Hazmı Kolaylaştıran Besinler Nelerdir?


Paylaş:

Sindirim Sistemi Nedir? Sindirim sistemini düzenleyen besinler nelerdir? Hazmı kolaylaştıran besinler nelerdir?

Sindirim sitemi ağızda başlayıp kalın bağırsakta son bulan, vücuttaki  yağ, karbonhidrat ve protein gibi besinleri alıp küçük küçük yapı taşlarına parçaladıktan sonra vücuttan atılmasını sağlayan önemli bir sistemdir. Sindirim sistemimizin düzenli bir şekilde çalışması, alınan besinlerin hazmının kolaylaştırılması, gaz sıkışması yada şişkinlik yaşanmaması için besin tüketimine dikkat edilmelidir. Gündelik yaşantımızda günde en az bir kez tuvalete çıkılması sindirim sitemimizin düzenli çalıştığının bir göstergesi olarak kabul  edilebilir.

Sindirim sisteminin düzenli çalışması ve sağlık sorunu yaşanmaması, yaşandığı durumlarda da ilaç kullanmadan atlatılabilmesi için tüketilmesi geren sindirim sitemini kolaylaştıran bazı besin önerilerinde bulunabiliriz.

Vücutta sindirimin kolaylaştırılması ve sistemin işleyişinin aktif olması için en başta su tüketimi çok önemlidir. Tükettiğimiz özellikle lifli yiyecekler  vücuttan atılırken sıvıya ihtiyaç duymaktadır. Alınan bu sıvının çay yada kahve gibi içeceklerden değil, su içilerek tutulması gerekmektedir. Günlük düzenli su tüketilmediğinde sindirimin son aşaması olan bağırsakların sertleşmesine neden olursunuz ve bu da tuvalete çıkma düzeninizi aksatarak rahatsızlık yaşamanıza neden olur.

Hazmı kolay olan diğer besin kaynakları ise kuru ve yaş meyvelerdir. İncir kurusu, kuru erik yada kuru kayısı yüksek oranda lif içeren besinler olduğu için atıştırmalık gibi gün içinde tüketilmesi sindirim için yararlıdır. Açlık hissetmemenizi de sağlar, salata içine de yakışacağı düşünerek tüketebilirsiniz. Bu bölüm içerisinde muz, elma, çilek yada portakal gibi yüksek lif içerikli taze meyvelerde sayılabilir.

Bağırsaklar için önerilebilecek sebzeler ise mısır, patates sayılabilir bunların yanında brokoli, brüksel lahana yada enginar başlıcaları olarak yer alabilir.

Tabi ki tüm bu sayılanların yanında kepekli tahılları unutmamalı. Özellikle sabah kahvaltılarınızda süt ile birlikte alabileceğiniz yüksek lif içeren kepekli kahvaltılık gevrekler ve benzeri lifli besinler gün boyu sistemin düzenli işlemesi için size faydalı olacaktır.


5 yıl önce | Etiket: sindirim sistemi, düzenli beslenme, hafif beslenme | 753.438 görüntüleme
Paylaş:


Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar