Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?


Paylaş:

Kalp krizini tetikleyen nedenler ve kriz anında yaşanabilecekler

Kalp krizi yaygın olarak kendisini kalbin çok hızlı çarpması, nefes darlığı, yoğun bir şekilde görülen halsizlik, nefes darlığı ve göğüs ağrıları olarak kendisini göstermektedir. Kalp krizi belirtilerinden sayılan göğüs ağrıları bu esnada kalbe yetersiz kan geliyor olmasından kaynaklanmaktadır. Kişi bahsettiğimiz belirtileri günlük rutin aktivitelerini yaparken yaşıyorsa bu durum kalp krizi belirtisi olabilmektedir.  Kalp krizine bağlı olarak görülecek göğüs ağrısı genellikle birkaç dakikadan fazla sürebilmekte ve ağrı derecesi yaşanılan kalp krizinin şiddetine göre farklılıklar göstermektedir. Kalp krizinde görülen göğüs ağrısı haricinde kollarda ve omuzlarda ağrı da görülebilmektedir. Ayrıca karnın üst kısmında ve çene, boyun bölgesinde de kalp krizine bağlı olarak ağrılar ortaya çıkabilmektedir. Kalp krizine bağlı olarak görülen karın ağrıları mide yanmasına neden olabileceği gibi kişi reflü ağrısına benzer ağrılardan muzdarip olabilmektedir.

Kalp krizi belirtileri arasında vücut ısısının düşmesi ve bunun akabinde ani terlemeler de görülebilmektedir. Yaşanan göğüs ağrılarının haricinde kişi de baş dönmesi de görülebilmektedir. Baş dönmelerinin şiddeti kişinin kendisini bayılacak gibi hissetmesine neden olabilecek kadar şiddetli yaşanabilmektedir. Kalp krizi belirtileri arasında uzmanlara göre mide bulantısı ve kusma da sayılabilmektedir.

Sağlıksız beslenmenin, kişinin gün içerisinde yapması gereken fiziksel aktivitelerin çok az olmasının, aşırı sigara ve alkol tüketiminin, yüksek kolesterolün, yüksek tansiyonun, yüksek kan şekerinin ve obeziteye kadar varabilen aşırı kiloların uzman kontrolünde kontrol altına alınabilecek kalp krizini tetikleyen unsurlar olduğu bilinmelidir.


4 yıl önce | Etiket: kalp krizi belirtileri, kalp krizi | 562.422 görüntüleme
Paylaş:


Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar