Kilo Alma Yöntemleri Nelerdir?


Paylaş:

Kilo almak istediği halde alamayan bireylerin dikkat etmesi gereken hususlar

Genellikle insanlar fazla kilolarından şikâyetçi olup bunlardan kurtulma yöntemlerini araştırıyor olsalar da tam tersi durumlarda yaşanmaktadır. Bazı insanlar ise bünyelerinden kaynaklanan nedenlerden dolayı kilo almakta zorlanmakta ve buna çözüm olmak amacıyla kilo alma yöntemlerini uygulamaktadır. Kilo alma yöntemlerinin uygulanmaya başlanmasından önce vücudun kilo alma veya kilo verme mekanizmasının en basit haliyle anlaşılması gerekmektedir.

Vücudun yaşamsal faaliyetlerini aksamadan devam ettirebilmesi için gün içerisinde ihtiyacı olan kalori miktarı bellidir. Faaliyetlerin devam edebilmesi için gerekli olan kalori miktarından daha azının bünyeye alınması vücudun kilo vermesine, aynı miktarda kalorinin alınması kilonun sabit kalmasına ihtiyaçtan fazla miktarda vücuda kalori girişi ise kilo alınmasına neden olmaktadır. Kilo alma üzerinden örnek verecek olursak vücuda günlük ihtiyaçtan fazla 1000 kalori alınması ve bunun bir hafta boyunca tekrarlanması kişinin 1 hafta sonunda bir kilo almasına neden olacaktır. Kilo alma yöntemlerini araştıran bir kişinin kendisine günlük ihtiyaçtan fazla kalori alabilmek adına hedefler koyması yerinde olacaktır. Örneğin kafasında 500 kalori belirleyen birey, her gün vücudun ihtiyacından fazla 500 kalori almaya çalışmalıdır. Kaloriye bağlı olarak alınabilecek kilolar nerede yer alırsa alsın yaklaşık değerlerdir. Değerler bireyin yaşına, vücut metabolizmasına, cinsiyetine, yaşam koşullarında dahi bağlı olarak değişiklikler göstermektedir.

Kişide kilo alamama durumunun çeşitli nedenleri olabilmektedir. Kilo alamama durumu genetik faktörlere bağlı olarak görülebilmektedir. Örneğin; kişinin iştahının normalden az olması veya kişinin metabolizmasının hızlı işliyor olması kilo alamama nedenleri olarak genetik faktörler arasında sıralanabilmektedir. İştah azlığı haricinde çeşitli nedenlere bağlı olarak beslenme yetersizliği, gün içerisinde sürekli olarak devamlılık gösteren fiziksel aktivite yoğunluğu ve ayrıca çeşitli durumlara bağlı olarak bağırsaklarda görülen parazitler de bünyede kilo kaybına neden olabilmektedir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak görülen hastalıklar metabolizmayı etkiledikleri için kilo kaybına neden olabilmektedir. Kanser, sindirim sisteminde görülen rahatsızlar, diyabet ve tiroid problemleri kilo kaybına neden olan hastalıklar arasında sıralanabilmektedir. Çeşitli hastalıkların tedavisi amacıyla kullanılan bazı ilaçların da yan etki olarak kişide iştah azalmasına neden olduğu buna bağlı olarak vücutta kilo kaybının yaşandığı durumlar görülmektedir. Farklı nedenlerin sonucu olarak ortaya çıkan depresyon durumları kilo kaybını tetikleyici etmenler arasında sıralanabilmektedir.                

Kilo kaybının önlenmesi, kilo alımının sağlanması amacıyla atılacak adımların ilki kilo kaybına neden olan durumun ortadan kaldırılması olacaktır. Örneğin vücutta yaşanan kilo kaybı bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkmışsa kilo kaybının önlenmesi amacıyla hastalığın tedavisi süreci üzerinde uzman kontrolünde yoğunlaşmak gerekmektedir. Kişinin kilo almak için karar vermesinin en doğru şekli uzman kontrolünde yapılmasıdır. Öncelikle uzmanın yapacağı tetkiklerle kişinin normal kilodan zayıf olup olmadığı tespit edilecek sonrasında kilo almak için vücut için en doğru yöntemin uygulanması sağlanacaktır. Kilo almak isteyen kişilere uzmanların yaptığı en genel uyarı kahvaltı öğününün atlanmaması gerekliliğidir. Kişi uyandıktan maksimum 1 saat sonra kapsamlı bir kahvaltı yapmalıdır. Kahvaltı içeriğinde kullanılacak olan besinlere bağlı olarak kolay kalori alınabilecek bir öğündür. Kilo alma konusunda problem yaşayan bireylerin çoğunluğunda iştahsızlık görülmektedir. Kişi iştah açmak için yemeğe oturmadan önce küçük bir yürüyüş yaparsa iştahının açılması muhtemeldir. İştah açılması için kişinin tüketeceği besinlerin damak tadına uygun olması da son derece önemlidir. Çeşitli yiyeceklerin damak tadına uygun baharat ve soslarla zenginleştirilmesi iştah konusunda yaşanabilecek problemlerin önüne geçecektir. Kilo almak isteyen birey öğünlerini arttırmalıdır. Günlük yemek ihtiyacı genel olarak sabah, öğle ve akşam olmak üzere 3 olarak uygulanmakta iken kilo almak isteyen bir birey uyanık kaldığı süre boyunca 3 saatte bir yiyecek tüketmelidir. Alışkın olmayan bünye 3 saatte bir acıkmıyor olsa da bir süre istemeyerekte olsa bu durum devam ettirilmelidir. Fakat sık yemek bu öğünlerde şekeri bol ürünlerin, abur cubur diye tabir edebileceğimiz ürünlerin tüketilmesi anlamına gelmemelidir. Genel amaç sağlıklı bir şekilde kilo almak olmalıdır. Kilo almak isteyen bireyin spor da yapacağı düşünüldüğünde vücudun normalde alması gerektiğinden fazla protein ihtiyacının olacağı gerçeğiyle karşılaşılacaktır. Vücuda yeterince protein alınmayışı kilo artışının sadece yağ alımı olarak gerçekleşmesine neden olacaktır. Vücuda protein takviyesi yapabilmek adına gün içerisinde et, süt, yumurta, peynir, balık, badem, yer fıstığı, tavuk, fasulye ve baklagillerin tüketimi arttırılmalıdır. Piyasada ek takviye ürünü olarak kilo aldırıcı protein satışları gerçekleşmektedir. Bunların uzman kontrolünde bilinçli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Çeşitli hastalıklardan muzdarip olan kişilerin ek takviye ürünü olarak kilo aldırıcı protein kullanılması tavsiye edilmediği için bu ürünleri kullanmaya başlamak için, marka ve miktar belirlenmesi için uzman görüşü almakta her zaman için fayda vardır. Bu ürünlerin satan ünlü firmaların sahtelerinin de merdiven altı diye tabir edebileceğiz işletmelerde üretilip satışa sunulduğu da unutulmamalı, ürünlerin orijinalliği sorgulanmalıdır.


5 yıl önce | Etiket: kilo alma, kilo alma yöntemleri, nasıl kilo alınır | 913.380 görüntüleme
Paylaş:


Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar