Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?


Paylaş:

Kadınların dikkat etmesi gereken hastalıklardan birisi olan meme kanseri hakkında genel bilgiler

Öncelikle meme kanserinin ne olduğuna, nerede nasıl meydana geldiğine değinmekte fayda var. Çoğunlukla kadınların karşılaştığı kanser türlerindendir. Genele bakıldığında yaklaşık sekiz kadından birisinin bu kanser türü ile mücadele ettiğini görüyoruz. Kadınlarda göğüs bölgesinde memenin herhangi noktasında meydana gelebilir. Kendi kontrolleri sırasında da hissedilen sert yuvarlaklar şeklinde tümörler olabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında vakit kaybetmeden doktora gidilmeli, muayene sonucu tümörün tehlike derecesine bakılmalıdır. Her karşılaşılan kitle kanser değildir. Bunlar çoğunlukla daha sonra kendiliğindende kaybolabilen, yada kötü sonuçlar doğurmayan iyi huylu dediğimiz tümörlerdir. Bu kanser olmayan kitlelerin görülme sıklığı otuz beş yaşının üstündeki kadınlarda daha fazladır.

Meme bölgesinde süt bezleri mevcuttur. Bir de bu sütü bezlerden meme ucuna taşıyan kanallar vardır. Meme kanseri bu kanalları meydana getiren hücreler üzerinde meydana gelir. Tam olarak nedeninin belli olmadığı, oluşmasında genetik faktörlerin etkiliği olduğu söylenebilir. Çok çabuk ilerlediği ve vücutta bulunan diğer organlara da hızlı bir şekilde yayılma riski taşıyan zorlu bir rahatsızlıktır.

Meme kanseri belirtilerine bakıldığında, kötü huylu tümörün bulunduğu memede şekil bozukluklarının meydana geldiği söylenebilir. Memede oluşan sert dokular, sert dokulu bölgelerde çukurlaşmalar, memeye dokunulduğunda ağrı veya acı hissedilmesi sayılabilir. Bunun yanında memeden kanlı iltihap akması da görülmektedir. Sayılan bu belirtilerin biri görülebileceği gibi birkaçı da aynı anda gözlenebilir.

İlk evrelerinde fark edilme olasılığı düşük olan kanserli kitlelerin, tehlike oluşturacak aşamaya gelmeden tedaviye başlanması önemlidir. Bu sebeple de bayanların her banyoda kendi kontrollerini yapması önerilmektedir. Yirmi ile kırk yaş arasındaki bayanların her yıl meme kontrolü yaptırması, kırk yaşından sonra da kendi kontrollerine devam etmeleri ve bunun yanında yılda bir kez doktor kontrolü, elli yaşın üstünde diğer kontrollere devam edilmesi bunun yanında da yılda iki sefer mamografi çektirilmesi  tavsiye edilmektedir.

İlerlemiş durumda ki kanser oluşmuş memenin, hastalığın ilerlemesini durdurmak için operasyon ile komple alınması ile karşılaşılmaktadır. Bu durum kadınlar açısından büyük bir ruhsal çöküntü, eşler arasındaki ilişkiyi bile etkileyen kötü travmalara neden olmaktadır. Erken teşhis önemlidir ve tedavi sürecinde olumlu düşünülmeli, enerji yüksek tutularak hastalık ile mücadele edilmelidir.


5 yıl önce | Etiket: meme kanseri belirtileri, meme kanseri, meme kanseri süreçleri | 137.873 görüntüleme
Paylaş:


Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar