Nasır Tedavisi


Paylaş:

Kadın erkek fark etmeksizin her cinsiyette, her yaşta görülebilen nasırlar hakkında genel bilgiler

Nasır, yuvarlak ortası yumuşak dokulu oluşmuş cilt rahatsızlığıdır. Ortada bulunan yumuşak doku içinde oluşan öze nasır kökü denir. Etrafında sarımtırak sertleşmiş doku bulunur.  Aslında bakıldığında vücuda yardımcı olmak için oluştuğu söylenebilir.  En sık ayaklarda meydana gelmektedir. Sert sürtünmeye maruz kalan yerde cildi korumak için ortaya çıkar. Baskı uygulandığında ciddi ağrı ve acı hissettirir. Ayakların dışında ellerde ve eklemlerde de meydana gelmektedir.

Nedenlerine bakıldığında kaba el işleri yapılması, parmakların sert dokulara aşırı sürtünmesi olduğu söylenebilir. Bunların yanında topuklu ayakkabı giyilmesinden, ayağa uygun olmayan ayakkabı kullanılmasından, ayakkabıların ayağı sıkıyor olmasından, uzun süre yalın ayak yürünmesinden, yanlış yürüme ve basmalardan da kaynaklanabilmektedir.

Topuk nasırı, sert nasır ve yumuşak nasır olmak üzere üç çeşidiyle karşımıza çıkmaktadır.

Nasır tedavisi için evde kendi kendinize yapabileceğiniz uygulamalar mevcuttur. Nasır oluşan bölgeye badem yağı ile masaj yapabilirsiniz. Bununla birlikte e vitaminli krem losyonlar ile nasırı yumuşatıp küçülmesini sağlayabilirsiniz. Bunu yapmadan önce nasırlı bölgeyi ılık suda bekletip nasır kökünü ortaya çıkarmanız etkiyi arttıracaktır. Eczanelerde reçetesizde satılan asitli losyonlar ve nasır bantları ile de tedavi edebilirsiniz. Yalnız bu aşamada çok dikkatli olmanızda fayda var. Çünkü asit içeren losyon ve bantlar nasırsız dokuya temas ettiğinde deride aşırı tahrişe neden olabilir önüne geçilmelidir. Doktora başvurulduğunda da tıbbi yollar ile nasırlı bölge yakılarak nasır kökü temizlenmektedir.

Bu acılı ve zahmetli süreci yaşamamak için ayak sağlığınıza ve temizliğine dikkat etmenizi öneririz.


5 yıl önce | Etiket: nasır belirtileri, nasır, nasır tedavisi | 826.550 görüntüleme
Paylaş:


Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar