Nefes Darlığında Dikkat Edilmesi Gerekenler


Paylaş:

Çağımız hastalıklarından nefes darlığı belirtileri ve dikkat edilmesi gerekenler

Nefes alıp verişinizde sizi rahatsız eden, zor zamanlar yaşatan, sol tarafınıza saplanan ağrılı his olarak tanımlanabilecek nefes darlığı bir çoğumuzun zaman zaman başına gelen bir durumdur. Göğüste meydana gelen ağrılı sıkışma, birden bire giren kramplar, yada her nefes alıp verişte batma hissi olarak ta ortaya çıkar. Hareketli aktivite sonraları, dik yokuş çıkıldığında, merdiven inip çıkarken, hızlı yürüyüşlerde, koştuğunuz zaman kalbiniz yerinden çıkacakmış gibi olur ve derin derin nefes almaya çalışsak ta ciğerlerimize hava gönderemeyiz.  İşte bu rahatsız duruma nefes darlığı, tıpta da dispe adı verilir.

Nasıl ortaya çıkarsa çıksın, nefes darlığı insanları tedirgin eden korkutucu bir tecrübedir. Kişide panik yaratır ve bu panikle nefes alamama halinden çıkması da zorlaşır. Böyle durumlar da sakin kalmayı başarıp derin derin nefes almaya çalışmalı sabit kalarak rahatlamayı beklemelidir.

Nefes darlığı bazı zamanlar önemsenmeyecek boyutta olabilirken bazı zamanlarda çok önemli hastalıkların habercisi olabilir. O yüzden uzun süreli rahatsızlıklarda muhakkak uzman görüşü alınmalı sağlık durumu kontrol altında tutulmalıdır.

Neden olabilecek hastalıkları şu şekilde ele alabiliriz.

Solunum yollarından kaynaklı rahatsızlıkları, zatürre, astım ve koah olarak sıralayabiliriz.

Kalp rahatsızlığından kaynaklanan nefes daralması, kalp krizi geçirme, kalp ritim bozuklukları veya kalp yetmezliği gibi durumlarda ortaya çıkabilir.

Panik atak, kaygılanma hali ve aşırı stres ve üzüntüde nefes darlığı yaşamanıza neden olabilir.

Bu başlıkların yanında sıralanabilecek bir çok hastalık var ve bunlardan bir kaçını, anemi, akciğer ödemi veya kanseri, karbon monoksit zehirlenmesi, obezite, kronik bronşit gibi isimlendirebiliriz.

Nefes darlığı için yapılabilecekler ve alınabilecek tedbirler elbette olacaktır.

Sigara içiliyor ise öncelikle bundan vazgeçmeniz gerekecektir. Nefes alıp verirken zorlanan ciğerlerinizi zararlı dumanla doldurarak kendinize ve çevrenize verdiğiniz hasarı bir kenara bırakmalısınız.

Düzenli nefes alıp verme egzersizleri yapın. Bu durumu rahat atlatabilmeniz için önerilebilecek teknikler mevcuttur.

Herhangi bir şeye karşı alerjiniz ve hassasiyetiniz varsa dikkatli davranın, kendinizi iyi tanıyarak bu ortamlardan uzak durun.

Aşırı stres altında iseniz bu durumla başa çıkmak içinde bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

İleri aşamalarda yaşanan nefes darlığı için kullanılabilecek ilaç için doktorunuza başvurun.


5 yıl önce | Etiket: nefes darlığı, dispe, dispe belirtileri, koah, koah belirtileri | 916.172 görüntüleme
Paylaş:


Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar