Saç Biti Nedir, Nasıl Bulaşır?


Paylaş:

Sıkça rastlanılan bir durum olan saç bitinin yaşam alanları ve saç bitinden korunmak için uygulanması gerekenler

Saç biti çoğu kişinin daha adını duyduğu anda kaşınmaya başlamasına neden olan vücutta istenmeyen bir böcek türüdür. Saç biti kendisini kaşıntı ile göstermektedir ve zamana bağlı olarak bu kaşıntılar ilerledikçe saç derisinde kızarıklık ve tahriş oluşumuna dahi neden olur.

Tıp dilinde Pediculus humanus var. capitis adı ile de bilinen saç biti insan saçında görülebilen ve çok kolay bir şekilde üreyip çoğalan bunun yanında küçük, kanatları olmayan bir böcektir. Uçmazlar, pire gibi zıplamazlar ama saç bitleri çok hızlı bir şekilde hareket edebildikleri  ve de saça iyi tutunabildikleri için yakalanıp temizlemesi zordur. Yakalanmasının zor olması ve buna bağlı olarak temizlenmesinin zor olması temizlenme sürecinin uzamasına neden olabilmektedir. Yaklaşık büyüklüğü 2-3 mm arasında değişen, üç bacağı olan, ağız yapıları ile insanları sokabilen canlılardır. Bütün bunların yanında insan kanını emerek besleniyor olmaları da biraz daha korku yaratabilmektedir. Yumurtlayarak çoğalırlar ve yumurtalarına sirke adı verilir. Bu sirkelerin bulunduğu noktalar çoğunlukla saç dipleri, ense kısımları ve de kulakların arka kısımları olmaktadır. Bununla birlikte saç tellerine tutunmuş halde de yaşamaya devam edebilirler. Saç diplerine tutunarak yaşakları durumlarda temizlenmeleri daha zorlu bir hal almaktadır. Saçta bulunan herhangi bir kepek yada pisliği temizlediğimiz gibi bu böcekleri temizlememiz pek mümkün değildir. Bunun için kullanılabilecek ilaçlar ile saç bitlerinin önce öldürülmesi gerekmekte sonrasında da özel sık dişleri olan taraklar yardımı ile taranarak temizlenmelidir.

Bitin oluşumu için illaki kişinin saçlarının kirli olması gerekmez. Aksine saç bitlerinin temiz saçı ve burada yaşayıp üremeyi daha çok sevdikleri konusunda uzman kişiler tarafından da doğrulanmaktadır. Bu konu ile ilgili bir yaş sınırı da yoktur. Kadın erkek fark etmeksizin her yaş grubunda görülebilen bir vakadır. Yakın temas edildiğinde insanlar arasında bulaşması çok kolaydır. Bit insan saçı dışında düştüğü yerde 48 saate kadar yaşamını sürdürebilir, sirkeler 10-15 gün gibi bir sürede hala canlı kalabilirler, ancak sirke belirli bir süre canlı kalabildiği için bir kumaş üzerine yada başka bir yere düştüğünde de yaşamını sürdürebilmektedir. Bu nedenle bu durumlara karşı da dikkatli olunmalı ve buna göre pozisyon alınması yerinde bir davranış olacaktır.


5 yıl önce | Etiket: saç biti | 257.556 görüntüleme
Paylaş:


Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar