Şeker Hastalığı ve Hastalık Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler Hususlar


Paylaş:

Özellikle ilerleyen yaşlarda insanlarda sıkça görülen şeker hastalığı hakkında genel bilgiler ve hastalık hususunda dikkat edilmesi gerekenler

Şeker hastalığı olarak bilinen tıp dilinde diyabet olarak ta adlandırılan hastalık, genetik ve kalıtsal özellikler taşıması bunun yanında çeşitli etkenlerinde birleşmesi sonucunda kanda bulunan glukoz miktarının aşırı seviyede yükselmesi sonucu kendisini göstermektedir. Bu metabolik bozulmada oluşan durum, kanda şeker oranını düzenleyen pankreas tarafından salgılanmakta olan insilün hormonunun salgı düzeyinde ki yetersizliklerdir. Diyabet bu durum sonucu oluşabilen hastalıklara topluca verilen ortak isimdir.

Diyabet belirtilerine bakıldığında başta çok sık idrara çıkma gereksinimi duyulduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında ağızda kuruluk, susuzluk hissedilmesi ve sıvı alma ihtiyacında belirgin derecede artış gözlenmektedir. Diyabet hastalığı ile karşı karşıya olanlarda aşırı iştah açıklığı da ortaya çıkmaktadır. Hastalarda iştah açık olasına rağmen hızla kilo kaybedilmesi söz konusu olmaktadır. Kişiler kendilerini çok yorgun hissettiklerini söylemektedirler.

Kalıcı olarak bir tedavisi tam olarak bulunabilmiş değildir. Bu sebeple hastalara düzenli olarak insülin takviyesi yapılmaktadır. Kanda şeker oranının yüksek olması kalp, böbrek, sinir, göz rahatsızlıklarına da neden olmaktadır.

Tüm bunlar göz önünde tutulduğunda bazı hususlara dikkat edilmesi önerilmektedir.

Hastaların, doktorlarının verdiği diyete uymaları çok önemlidir. Verilen ilaçların doz alım miktarlarına dikkat edilmelidir. Sıkıntı hissedilmesi durumunda muhakkak doktora danışılmalıdır.

Her gün mutlaka bir tane aspirin alınması uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Aspirin kanı sulandırdığı için dolaşımı rahatlatır. İnsülin dengesini kurmada yardımcı olur.

Her yıl mutlaka kontrol yapılmalı diş ve göz doktoruna gidilmelidir. Diş eti iltihaplanması yaşanmaması önemlidir.

Vücut temizliği ihmal edilmemeli özellikle ayaklar her gün yıkanarak güzelce kurulanmalıdır.

Ciltte kuruma yaşanabileceği için cildin nemli tutulması önerilmektedir.

Şeker hastalarında tansiyon yükselmesi ve düşmesi çok yaşanır. Bu sebeple düzenli olarak tansiyonun takip edilmesi ve aşırı stresten uzak durulması önerilmektedir.

Günlük aktiviteler yapılması ve düzenli yürüyüşlerin vücut ve kan dolaşımı için yararlı olacağı düşünülmektedir.


5 yıl önce | Etiket: şeker hastalığı, şeker hastası, şeker hastalığı önlemleri | 755.440 görüntüleme
Paylaş:


Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar