Sivilceler ve Lekeler için Aspirin Maskesi


Paylaş:

Yağlı cilt ve aknelerle savaşta aspirinle yapılacak olan uygulamaların cilde etkileri hakkında genel bilgiler

Aspirin her evde bulunan ve kanıtlanan, kanıtlanmaya vücuda olumlu etkileri bulunan mucizevi bir üründür. Pek bilinmiyor olsa da aspirin cilt bakımında da olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Cilt bakımı için kullanılacak olan aspirinin özellikle lekeli, yağlı ve sivilceli ciltlerde olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Aspirin içerisinde salisilik asit bulunduran bir malzemedir. Aspirinin içeriğinde bulunan salisilik asit antienflamatuvar özelliği ile akne oluşumunu engellemektedir. Bu özellik ayrıca aspirin sayesinde tende akneye bağlı olarak ortaya çıkabilecek kızarıkların ve ağrıların azalmasına, akneye bağlı olarak enfeksiyonun yayılmasının önlenmesine neden olmaktadır.

Aspirinin içeriğindeki malzemeler nedeniyle cildi kurutucu etkisinin bulunması vücutta çeşitli nedenlere bağlı olarak görülebilecek fazla yağ salınımının azalmasına neden olacaktır. Yağ salınımının azalması için tene olumlu etkisinin haricinde birçok insanın korkulu rüyası olan siyah nokta oluşumunun da önüne geçmektedir. Siyah nokta oluşumunu etkilemesi aspirinin ciltteki gözeneklerin temizlenmesiyle alakalıdır. Gözeneklerin temizleniyor olması ise ciltteki lekelerin ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Akne cildi yoran bir oluşum olduğu için aspirinin cilt tedavisi için kullanılması cildin toparlanmasına imkan tanıyacaktır.

Cilt bakımı konusunda aspirinin mucizevi etkilerinden yararlanmak için yapılacak olan maskede minimum 2 maksimum 4 aspirin kullanılmalıdır. Aspirinlerin 1 çorba kaşığı çok sıcak olmayan ılık suyla ve 1 çay kaşığı bal ile karıştırılması sonucu aspirin maskesi adı verilen karışım oluşturulmuş olacaktır. Karışımdan faydanın tam anlamıyla görülebilmesi için içerikteki tüm ürünlerin birbiri içerisinde yeterince karıştırılması gerekmektedir. Uygulama yapılacak olan bölge yani boyun ve yüz bölgesi yıkanmalıdır. Aspirin maskesi olarak hazırlanan karışımın ağız yoluyla yutulmaması ve göze temas etmemesi sağlanacak şekilde yıkanan bölgeye tatbik edilir. Aspirin maskesinin tatbik edildiği bölgelerde çok olmamak kaydıyla kaşıntı ve kızarıklıkların görülmesi normaldir. Karışım yüz ve boyun bölgesine sürüldükten sonra 15 – 20 dakika aralığında yıkamadan beklenmelidir. Beklenen süre boyunca aspirin maskesi kuruyacağı için bekleme işleminden sonra parmaklar yardımıyla aspirin maskesinin kuru kalıntıları ovalanabilir. Ovalama işlemi ölü hücrelerin ciltten atılmasını ve buna bağlı olarak gözeneklerin açılmasını sağlayacağı için önemli bir aşamadır. Ovalama işlemi iltihaplı sivilce olan durumlarda sivilcenin olduğu bölümde uygulanmamalıdır. İltihaplı sivilcenin olduğu durumlarda bölgenin aspirin maskesinden arındırılması için ılık su tercih edilmelidir. Aspirin maskesi uygulamasından sonra yüzdeki PH değerinin dengelenmesi gerekmektedir. Yüzdeki PH değerinin dengelenmesi ise kişinin cilt tipine uygun olan bir tonik kullanılmasıyla gerçekleştirilebilmektedir. Aspirin maskesi uygulamasından sonra cildin nemlendirilmesi de gerekmektedir. Yüze tatbik edilen aspirin maskesinin tek kullanımlık olması önemlidir. İhtiyaçtan fazla yapılan aspirin maskesi karışımının sonradan kullanımının uygun olmamasından dolayı saklanmaması gerekmektedir. Kuru ciltler haricinde yağlı, akneye meyilli veya karma cilde sahip olan kişiler aspirin maskesini haftada bir kez uygulayabilirler. Cilt durumuna göre uygulama haftada 2 defa dahi yapılabilmektedir. Daha önceden de belirttiğimiz gibi kuru ve hassas cilde sahip olan kişilerin aspirin maskesi uygulaması doğru değildir. Uygulamaya çok ihtiyaç duyuluyorsa da aspirin maskesi uygulaması kuru ve hassas cilde sahip olan kişilerde 2 haftada bir kere karışımın ciltte kalma süresi 10 dakikayı geçmeyecek şekilde uygulanmalıdır.

Aspirine karşı alerjisi olan kişiler, hamileler ve emzirme döneminde olan kişilerin kesinlikle aspirin maskesi uygulamasını ciltlerine tatbik etmemeleri gerekmektedir. Uygulamayı cildine ilk tatbik edecek kişi maskeyi yüzünün ve boynunun tamamına tatbik etmek yerine cildinde ufak bir bölgeyi tercih ederek cildin uygulamaya vereceği tepkiyi görmesi yerinde bir davranış olacaktır. Küçük bir bölgeye tatbik edilen aspirin maskesi uygulamasından sonra tatbik edilen bölgede aşırı yanma, şişlik ve aşırı kızarıklık olmadığı gözlemlenirse cildin tamamı için tatbik. 16 yaşından küçük bireylerin aspirin maskesi uygulamasını tatbik etmeleri yanlıştır. 12 yaş altı kişilerin ciltlerine aspirin maskesi uygulaması tatbik etmesi ise risklidir. Aspirin maskesi uygulamasının konusunda uzman kişilere danışılarak, onların yönlendirmeleriyle uygulanması yerinde bir davranış olacaktır. Yanık, kesik ve açık yara bulunan ciltlerde buralara temas edebileceği için aspirin maskesi uygulamasının yapılması doğru olmayacaktır. Ağda veya sir uygulaması yapılmış tende de aspirin maskesi uygulamasının tatbik edilmesi doğru olmayacaktır. Deri hastalığından muzdarip olan bireylerin uygulama hakkında doktoruyla fikir alışverişi yapması gerekmektedir.


4 yıl önce | Etiket: sivilce, akne, leke, tedavi | 235.246 görüntüleme
Paylaş:


Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar