Siyah Noktaların Tedavisinde Kullanılan Doğal Yöntemler


Paylaş:

Dış görünümüne önem veren insanların muzdarip olduğu siyah noktalardan doğal yollarla kurtulmak için öneriler

Vücutta çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan siyah noktalar kadın ve erkek fark etmeksizin herkesin rahatsız olduğu bir durumdur. Sebumların, ölü hücrelerin ve oksitlenmiş kirlerin cilt gözeneklerinde tıkanmaya neden olmasıyla ortaya çıkan siyah noktaların giderilmesi için evde yapılabilecek uygulamalar bulunmaktadır. Cilt kusuru olarak adlandırılan bu durumun tedavisinin yapılmaması durumlarında cilt mat ve cansız bir görüntüye sahip olmasının haricinde sağlıksız bir yapıya da kolaylıkla bürünebilmektedir.

Siyah noktaların çeşitli yöntemlerle tedavi edilmemesi durumlarında ise bu bölgelerde bezelerin ve sivilcelerin ortaya çıktığı gözlenmiştir. Siyah noktalara bağlı olarak ortaya çıkan akne oluşumu bazen tıbbi müdahale dahi gerektirebileceği için siyah noktaların tedavisinde hassasiyetle gerekli yöntemler uygulanmalıdır. Siyah noktalar insanlar için o kadar büyük bir sorundur ki bir çok firma bu durumun tedavisinde kullanılmak üzere çeşitli ürünleri piyasaya sürmekte ve pazarlamaktadırlar. Fakat bu ürünler maddi anlamda kişide külfet oluşturduğu gibi içeriklerinde kimyasal ürünler bulundurmaları nedeniyle doğal yöntemlere oranla tercih sıklığı daha az olmalıdır. Her evde kolaylıkla bulunabilen karbonat pek bilinmese de siyah noktaların tedavisinde kullanılan ürünlerin başında gelmektedir.

Karbonatın cildi derinden temizleme etkisi olduğu cilt uzmanları tarafından önemle vurgulanmaktadır. Karbonatın ciltteki temizleme etkisi siyah noktalardan kurtulma için avantaj sağlayabilmektedir.  Her evde kolaylıkla bulunan ve siyah noktalardan doğal olarak kurtulmamızı sağlayan ürünlerden bir tanesi de domatestir. Domatesin kesildikten sonra sulu bölümünün 5 veya 10 dakika süreyle ciltte siyah noktaların olduğu bölüme masaj yapar gibi yedirilmesi ciltteki siyah noktaların azalmasına olanak sağlayacaktır.

Deniz tuzu kullanımı da vücutta istenmeyen siyah noktaların tedavisinde kullanılan ürünlerin başında gelmektedir. Deniz tuzunun suyla karıştırılması ve ortaya çıkan karışımın el yardımıyla siyah noktaların bulunduğu bölgeye masaj yapar gibi uygulanması tedavi açısından olumlu sonuçlar doğuracaktır. Burada önemli olan deniz tuzuyla suyun karıştırılmasından ortaya çıkarılan karışımın cilde temas ettirildikten sonra masaj işleminin beş dakika kadar bekledikten sonra gerçekleştirilmesidir. Siyah noktalardan kurtulmanın bir diğer dolay yöntemi de bu konuda portakal kabuklarından faydalanmaktır.

Portakal kabuğunun birkaç gün güneş alan bir ortamda bırakılması neticesinde kabuklar kuruyacaktır. Kuruyan kabukların rende vasıtasıyla mümkün mertebe toz haline getirilmesi gerekmektedir. Güneş bulunan bir ortam bulmakta güçlük çekildiği durumlarda yakmamaya ve kabukların renginin kahverengiye dönüştürmemeye dikkat etmek şartıyla mikrodalga fırında da kurutma işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Kurutulmuş portakal kabuklarından elde edilen tozun gülsuyu ile karıştırılması neticesinde karışım hamur halini alacaktır. Ortaya çıkan karışımın ciltte özellikle siyah noktaların yoğun olduğu bölgelere tatbik edilmesi ve kurumasının beklenmesi gerekmektedir. Uygulama sonrasında eller nemlendirilerek bu bölgelere masaj yapılması, masaj sonrasında da cildin soğuk suyla yıkanması siyah noktaların önüne geçmek açısından olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Genel olarak bilinmiyor ve uygulanmıyor olsa da evlerimizde kolaylıkla bulabileceğimiz mercimek siyah noktaların tedavisinde çok faydalıdır. Mutfak robotu vasıtasıyla toz haline getireceğiniz mercimeğin 1 yemek kaşığı kadarına bir tutam zerdeçal ve 1 çay kaşığı nohut tozu ekleyip karıştırılması gerekmektedir. Karışıma göz kararı çok olmamak şartıyla su da eklenerek hamur kıvamı alması sağlanır. Hamur kıvamını alan karışım ciltte siyah noktaların yoğun biçimde yer aldığı bölgeye uygulanmalı ve kuruması beklenmelidir.

Cilde tatbik edilen karışım kuruduktan hemen sonra elle dairesel hareketler uygulanarak cilde masaj yapılmalı ve ciltteki karışım mümkün olduğunda arındırılmalıdır. Son aşama olarak cildin soğuk suyla temizlenmesi gerekmektedir. Şeker ve limonun birlikteliği de istenmeyen siyah noktalardan kurtulmak için birebirdir. Bir limonun yarısının 1 tatlı kaşığı şekerle karıştırılması gerekmektedir. Bu karışımda dikkat edilmesi gereken nokta limonun kabuklarından arındırılarak kalan kısmının ezilerek şekerle birleştirilmesidir.

Hazırlanan karışımın cilde tatbik edildikten sonra dairesel hareketlerle masaj yapılması ve bölgeye tamamen yedirilmesi gerekmektedir. Sonrasında yüzün soğuk su kullanılarak karışımdan arındırılması gerekmektedir. Cilt karışımdan arındırıldıktan birkaç saat sonra dahi sabunla temas ettirilmemesi gerekmektedir. Karışımda kullanılan şekerin vi limonun cilt için ayrı faydaları bulunmaktadır. Limon cildin tonunun sağlıklı bir görünüm almasını sağlarken şeker ise gözeneklerin kapanmasına bağlı olarak oluşan siyah noktaların temizlenmesini sağlayacaktır. Limon ve şekerden oluşan karışımın hassas ciltlerde ve akneli ciltlerde kullanılması doğru olmayacaktır.


5 yıl önce | Etiket: bitkilerle siyah nokta tedavisi, siyah nokta, siyah nokta düzeltme | 866.526 görüntüleme
Paylaş:


Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar