Suyumuz Temiz mi?


Paylaş:

Suların fiziksel ve kimyasal yollarla temizleme yöntemleri.

Son yıllarda meydana gelen doğal afetler göz önünde bulundurulduğunda ve yaşama koşullarına bakıldığında içme su kaynaklarımızın git gide kirlendiği görülmektedir.

Hayati bir öneme sahip olan günlük su kaynaklarımızın ve içme suyu kaynaklarımız kirlendiği durumlarda veya doğa da bulunan bir akarsu kaynağının temiz olup olmadığına dair kuşkularımız olduğunda yapmamız gerekenler çok basittir.
Öncelikle suyumuzu bir uzmana gerek kalmadan rahatlıkla fiziksel kontrollerini yapabiliriz. Bunun için ihtiyacımız olan içi görünebilir bir pet şişe, en az bir litre olması işimizi kolaylaştıracaktır. Standart boylardaki beş yüz mililitre pet şişeler küçük olmakla beraber fiziksel kontrol için içerisine yeterince numune almadığında çok da sağlıklı bir kontrol yapmak söz konusu değil.

Fiziksel kontrolü yapmak için ihtiyacımız olan saydam bir şişe temin ettikten sonra birkaç defa bulduğumuz su kaynağıyla şişemizi çalkaladıktan sonra şişenin tamamını bu suyla doldurup ters düz edim içerisinde bulunan partiküllerin yüzmesi sağlanır ve gözle görünebilir fiziksel özellikler kontrol edilir. Bulanıklık var mı, içerisinde gözle görülebilir canlılar mevcut mu, yosun vs. parçaları var mı gibi nicelikler bakıldıktan sonra bu durumlardan herhangi biri mevcutsa su içme suyu olarak kabul edilmemeli ve içilmemelidir.

Bulanıklık toprak veya yosun parçalarından arındırmak için süzme işlemi gerçekleştirilebilir fakat suyun kaynağı bilinmiyorsa kimyasal analizler valilikler ve belediyelerin laboratuarlarında kontrol edilmeden içilmesi uygun değildir.

Eğer çok zor durumda kalırsak, Gölcük depreminden sonrasında Adapazarı’nda yaşanan su sorunu gibi sorunlarla karşılaşırsak da suyu kimyasal olarak temizlemek için yapılması gerekenler evimizde bulunan çamaşır sularıyla yani kimyasal ismi hipoklor olan maddeyle de mevcuttur.

Çamaşır sularını içmek tabi ki de tehlikelidir. Fakat barajlarda kullanılan klorlama tekniğinin çok daha basit bir düzeyde uygulanması temiz su ihtiyacımızı karşılamak için yeterli olacaktır.

Bunun için hipoklor yani kimyasal formülü HCl olan ürünü içeren çamaşır suları kullanımı uygundur. Günümüzde üretilen çamaşır suları deterjan içeriğinden kaynaklı uygun olmamakla birlikte kullanıldığında ciddi zararlarda verebileceğinden ya hipoklor kapsülleri veya eskiden kullanılan ACE veya Hipoklor isimli ürünler su temizliği için uygun çamaşır sularıdır.   Bu ürünlerle suyumuzu temizlememiz için yapmamız gerekenler; öncelikle ana çözelti olarak bilinen homojen bir karışım hazırlamaktır. Çok basit bir oranda aynı ölçüdeki bir bardak çamaşır suyuna dokuz bardak su eklenerek %1’lik ana çözelti hazırlanır. Hazırlanan ana çözelti renkli şişelere konularak doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmaması sağlanır. Daha sonrasında hazırlanan bu ana çözeltimiz temizlenmek istenen suyun oranlarına göre eklenir, örneğin bir litre bir suya %1’lik ana çözeltiden 3 damla eklenir iyice çalkalanır ve yirmi dakika beklendikten sonra kullanıma hazır hale gelir.

Eğer çok daha büyük miktarlarda ki su depoları temizlenmek istenirse de bu oran aynı şekilde arttırılarak kullanılır.   Örneğin 10 litrelik bir su deposunu klor ile temizlemek istediğimizde; bir litre için 3 damla kullanıyorsak, 10 litre için 30 damla ana çözeltiden eklenmeli iyice karıştırılıp beklenildiğinde su kullanıma hazır hale gelmektedir.

Vücudumuzun %70 inin su olduğu göz önünde bulundurulduğunda hatta günlük hayatımızda içme dışında temizlik amaçlı olarak da su kullanıldığında, hayati öneme sahip olan bu maddenin her zaman ve her koşulda hayat kurtarıcı olduğu unutulmamalıdır.   Doğal ortamda bulunan her suyun içmeye uygun olmadığını da belirtmekte fayda var. Doğal su olarak gördüğünüz suların içerisinde gözle görülmeyen bakteriler ve mikroorganizmalar hastalanmanıza hatta sonucu ölüme varabilen etkilere sebep olabilmektedir.


4 yıl önce | Etiket: Fiziksel Kontrol, İçme Suyu, İçme Suyu Temizliği, sağlık, Su, Suyu Kimyasal Temizleme Yolları | 88.341 görüntüleme
Paylaş:


Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar