Tırnak Morarması Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri


Paylaş:

Sık rastlanılan durumlardan tırnak morarması hakkında genel bilgileri ve tedavi yöntemleri

Tırnakların sağlıklı olup olmadıkları tırnakların şeklinden ve sahip oldukları renkten kolaylıkla anlaşılabilmektedir. Tırnakta zamana bağlı olarak ortaya çıkan renk değişiklikleri ve şekil değişiklikleri tırnakta veya vücutta farklı hastalıkların habercisi olabilmektedir. Tırnaklardaki değişikliklerin başında sayabileceğimiz tırnak morarması genellikle ayak tırnaklarında görülen bir durumdur. Halk arasında tırnak morarması olarak adlandırılan durumun tıp dilinde siyanoz olarak adlandırıldığı bilinmektedir.

Tırnak morarması sonrasında tırnaklarda kalınlaşma sorunu da sıkça görülmektedir. Tırnaklarla ilgili problemlerin başında gelen tırnak morarmasının başlıca sebepleri arasında vücuttaki oksijen miktarının yetersiz olması sayılabilmektedir. Özellikle astım rahatsızlığı bulunan kişilerin nefes alma sıkıntısı yaşamaları nedeniyle vücut için yeteri kadar oksijen alınımı gerçekleşememekte ve buna bağlı olarak tırnak morlukları ortaya çıkmaktadır. Tırnak morarmasının sadece görselde olumsuzluk oluşturduğu düşüncesinden uzaklaşılmalı ve bu durum yaşanıldığında mutlaka bir uzman kontrolüne ihtiyaç duyulmalıdır.

Özellikle uzak doğu ülkelerinden ne tür malzemelerle üretildiği bilinmeyen sağlıksız olarak tabir edebileceğimiz ayakkabıların kullanımın da tırnaklarda morarmaya neden olduğu rahatlıkla söylenebilmektedir. Tırnakların sağlığı dahil ayakların rahatı ve sağlığı için kaliteli, ayağı sıkmayan, aşırı yüksek topuklu olmayan ya da aşırı düz olmayan ayakkabıların tercih edilmesi gerekmektedir. Özellikle dar ayakkabı kullanılması ayak parmaklarına buna bağlı olarak tırnaklara bir baskının uygulanmasına neden olacağı için tırnakların sağlığını yitirmesine neden olabilmektedir. Tırnaklarda dar ayakkabı giyilmesine bağlı olarak ortaya çıkan sağlık bozulması kendisini tırnakların morarması ve sağlıksız bir şekilde kalınlaşması olarak kendisini göstermektedir. Tırnakların morarmasının engellenmesi için tırnak bakımının da son derece önemi bulunmaktadır.

Tırnakların uzun süre bakımının yapılmaması, gereğinden fazla uzamaları tırnakların özellikle ön kısımlarının ayakkabıyla fazla temas etmesine neden olabileceği için hem tırnak morarmasına hem de tırnakların kalınlaşmasına neden olabileceği unutulmamalıdır. Tırnak morarması nedenleri arasında son olarak tırnak mantarlarını da sayabiliriz. Tırnak mantarları en basit haliyle tırnak plaklarına ve tırnak yataklarına yerleşen bir tür enfeksiyon olarak tanımlanabilmektedir. Tırnak hastalıkları genel olarak incelendiğinde yaklaşık yarısını tırnak mantarlarının oluşturduğu ortaya çıkmaktadır. Tırnaklarda mantarla genellikle pul şeklinde kalkmalar ve özellikle tırnakların altında tam olarak kir birikmesi olarak değil de bölgesel kir birikmeleri olarak kendisini göstermektedir.

Tırnaklarda oluşan mantarlar ayak tırnaklarında ağrı, tırnakların renginin kahverengi, yeşil ve sarı hal alması olarak görülebilmektedir. Mantar olan ayak tırnaklarında öncelikle sararmalar sonrasında ise zamana bağlı olarak morarmalar görülmektedir. Tırnak morarmalarının nedenleri farklı olduğu için tedavi yöntemleri de nedenlere bağlı olarak farklılıklar göstermektedir. Özellikle iç hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan tırnak morarmalarının tedavi süreçleri diğerlerine göre daha uzun sürmektedir.

Çeşitli kalp hastalıkları, bronşit, astım gibi durumların neden olduğu tırnak morarmalarının tedavisi uzun solukludur. Tırnaklardaki mantara bağlı olarak ortaya çıkan tırnak morarmalarının tedavisi için mantar durumunun ortadan kaldırılmasını destekleyici kremler tercih edilmelidir. Bu kremlerin uzman kontrolünden sonra uzman tavsiyesiyle alınması son derece yerinde bir davranış olacaktır. Kalitesiz ve sağlıksız ayakkabı tercih edilmesine bağlı olarak ortaya çıkan tırnak morarmalarının önüne geçmek için farklı, sağlıklı ve kaliteli ayakkabıların tercih edilmesi gerekmektedir.

Kaliteli ayakkabı tercih edilmesi morarmış olan tırnağın baskısını azaltacağı için tırnakta rahatlamaya neden olacaktır. Özellikle ortam ve mevsimler müsaitse morarmış tırnağın rahatlatılması için açık ayakkabılar tercih edilebilmektedir.


5 yıl önce | Etiket: tırnak morarmasının nedenleri, tırnak morarmasının çözümü | 235.895 görüntüleme
Paylaş:


Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar