Tüp Bebek Yöntemi İle Çocuk Sahibi Olmak


Paylaş:

Bebek sahibi olma yöntemlerinden birisi olan tüp bebek yöntemi hakkında genel bilgiler

Her çiftin hayali evlenip ailelerini kurduktan sonra çocuk sahibi olmaktır. Erkek ve kadının cinsel birleşmeleri sonucu anne adayının doğal yolla hamile kalması ile gebelik süreci başlar. Ancak çeşitli nedenler sonucu anne adayının doğal yollar ile hamile kalamaması söz konusu olabilmektedir. Bu durumda başvurulan tıp tedavileri mevcuttur. Tüp bebek tedavisi ile hamile kalınması durumu, baba adayından alınan spermler ile anne adayından alınan yumurtaların laboratuvar ortamında iyileştirilerek döllenmenin tamamlanmasının ardından anne rahmine yerleştirilmesi işlemidir.

İnsan üreme sistemi için yaygın kullanılan bir çok yardımcı üreme tedavisi olsa da en sık tercih edilen tüp bebek tedavisidir. Bu tercih edilme sıklığının nedenini başarı oranının yüksek olmasına bağlamak mümkün. Bu yöntem öncelikle bazı ameliyatlar sonrasında ya da enfeksiyon kapılması sonucunda hamile kalamayan üreme sistemi hasar görmüş kadınlarda kullanılmaya başlanmış, başarılı olunduğu görüldükten sonra nedeni tespit edilememiş kadın ya da erkeğin kısırlığı nedeni ile hamile kalınamaması gibi durumlarda da kullanılmaya devam edilmiştir. Bir çok ailenin çocuk sahibi olmaktan ümitlerini kestikleri zamanlarda güzel sonuçlar vererek yüzlerini güldürmesi mutluluk vericidir.

Tüp bebek tedavisi, rahminde çikolata kisti bulunan, yumurtlama bozukluğu yaşayan, yumurtlama kanalındaki iki tüpü de tıkalı olan kadınlarda, sperm kalitesinin üreme gerçekleştiremeyecek derece düşük olması ve de nedeni bilinemeyen her türlü kısırlık yaşanması durumunda uygulanmaktadır.

Tüp bebek uygulanma aşamaları şu şekildedir. Beş aşama sonucu gerçekleşmektedir. İlki aile ile karşılıklı yapılan görüşmedir. Bu aşama çiftlerin sağlıklı şekilde ilişkilerine devam edip evliliklerini sürdürmeleri için önem arz eder. Ailenin ortak kararı sonucu en uygun tedavi yöntemine karar verilerek yola çıkılır. Bu karar verilirken anne adayının yaş ve sağlık durumuna dikkat edilmesi önemlidir. Tedaviye annenin adet dönemindeki ikinci gün başlanması gerekmektedir. Yumurtalamanın sağlanması için hormon tedavisine başlanır. Hormon tedavisi ile yumurtaların uyarılması söz konusudur. Bu süre on ile on iki gün arasında devam edebilmektedir. Sonrasında yumurtaların toplanması sürecine girilir. Bu aşamada anneden toplanan en kaliteli yumurtalar ile babadan alınan en kaliteli spermler birleştirilir ve döllenmesi beklenir. Döllenen embriyolar bir sonraki transfer aşamasında anne adayının rahmine gönderilir. Son aşamada rahme transferi yapılan embriyoların sürece kendi kendilerine devam ederek rahimde kalmaları beklenir. Bu aşamada anne adayının çok dikkat etmesi mümkün olduğunca yataktan kalkmaması tavsiye edilmektedir.


5 yıl önce | Etiket: bebek sahibi olmak, tüp bebek, tüp bebek yöntemi | 464.966 görüntüleme
Paylaş:


Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar