UYKUSUZLUK NEDİR? NEDENLERİ VE ÇÖZÜMLERİ NELERDİR?


Paylaş:

Günümüz şartlarına bağlı olarak ortaya çıkan, insanların hayat standartlarını dahi düşüren uykusuzluk hakkında bilinmesi gerekenler

Uykusuzluk kolay tabiri ile kişilerin  bir türlü uykuya dalamaması halidir. Uyumakta güçlük çekilmesi, uykunun aralıksız devam ettirilememesi, uyku sonrasında yeteri kadar dinlenilmemiş olunması uykusuzluk olarak adlandırılır. Tıp dilinde insomnia olarak bilinen bu uyku bozukluğu hali kişilerin yaşam kalitesini ve de günlük aktivitelerini olumsuz etkileyen bir durumdur.

İleri yaşlarda ve daha çok kadınlarda belirtileri görülmektedir. Yetişkin bireylerde oranlandığında yüzde onu ya da on beşinde uykusuzluk sorunu söz konusu olmaktadır. Uykusuzluk akut uykusuzluk ve kronik uykusuzluk olarak ikiye ayrılmaktadır. Akut uykusuzluk gözlemlendiğinde bir gün ile üç  hafta arası devam edebilir. Kronik uykusuzluk ise daha fazla sürmektedir. Ne olursa olsun bir günden fazla yaşanan uykusuzluk sorunu ile karşı karşıya kalındığında derhal bir uzman desteği alınmalıdır. Tedavi sürecine uykusuzluk çekmenin asıl nedeni kesinleştirildikten sonra başlanmalıdır.

Uykusuzluğun tedavisi ile ilgili önerilerde bulunmadan önce nedenlerinin neler olduğuna bakmakta fayda vardır. Genele bakıldığında uykusuzluk nedenlerinin çoğunluğu psikolojik etmenlerdir. Psikolojik rahatsızlık yaşanması, aşırı sinirlilik hali vücutta gerginliğe neden olmaktadır. Bunun sonucunda kas ağrıları, boyun ağrıları yaşanmaktadır. Bu ağrılarda vücudun rahatlamasına engel olduğu için uykuya dalmayı etkilemektedir. Bunun yanında herkesin de bildiği gibi düzensiz kafein tüketimi etkilidir. Özellikle yatmadan önce çay, kahve gibi kafein tüketmek ya da alkol alımı ve sigara içmek uyku kalitenizi bozar. Yine yatmadan önce yemek yenmesi özellikle yağlı yiyecekler yenilmesi kesinlikle vücudu ağırlaştıracak ve uykuya dalmanızı engelleyecektir. Kullandığınız bazı ilaçların yan etkilerinde de uykusuzluğa neden olduğu yazmaktadır. Rahatsız edici bir hal aldığında doktorunuz ile paylaşmanızı tavsiye ederiz.

Uykusuzluğun önüne geçmek için önerebileceklerimiz ise şunlardır. Öncelikle yediklerimize dikkat etmeliyiz. Yağlı ve aşırı şekerli yiyeceklerden uzak durmalısınız. Aşırı derece uykunuz var ama uyuyamıyorsanız süt içmenizi yada yoğurt tüketmenizi önerebiliriz. Uykunuz gelmiyor ise yatağınızda kitap okuyabilirsiniz. Kitap okumanız gözlerinizin ağırlaşmasına ve kendiliğinden kapanmasına neden olacaktır. Uyku odanızın diğer sosyal yaşam alnınızdan ayrı olmasına özen gösterin. Uyku için odaya geçtiğinizde gereken koşulları sağlayın. Işıksız gürültüsüz bir ortam tercih edin. Yatmadan önce ılık bir duş almanızda vücudu rahatlatacağı için kolay uyumanızı sağlar. Biraz ılık bir ortam da olursanız yine vücut kendini salacak ve uyku için ortam hazırlayacaktır. Gün içinde belirli aktivitelerde bulunmanız vücudu yormanız daha kolay uyumanızı sağlar. Hareketsiz bir yaşamı olan kişiler daha fazla uykusuzluk çekmektedir. Bu sebeple vücudu yormaktan kaçınmayın. Klasik müzik dinlemeniz de uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır diyebiliriz.  Uyumak için biraz erken yatmanızı ve de erken kalkmanızı önerebiliriz ve bunu alışkanlık haline getirdiğinizde kendiliğinden bu düzeni sağlamış olacaksınız. Aslında bakıldığında tüm bunların yanında uyuyamama korkusu yaşanmamalıdır. Bu tedirginlik ile yatağa girildiğinde uykuya geçme gecikecek rahatsızlık başlayacaktır. Unutmayın ki beyniniz uyku ile ne kadar az meşgul olursa, bedeniniz ne kadar çok rahatlamış olursa uyumanız o kadar kolay ve uyku kaliteniz de bir o kadar yüksek olacaktır.


5 yıl önce | Etiket: uykusuzluk nedenleri, uykusuzluk sorunu | 654.326 görüntüleme
Paylaş:


Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar