YANIK NEDİR? YANIK ÇEŞİTLERİ NELERDİR? HAFİF YANIKLAR İÇİN TEDAVİ ÖNERİLERİ?


Paylaş:

Kaza dolayısıyla karşılaşılacak durumlardan olan yanıklar ve tedavileri hakkında genel bilgiler

Sıcak, elektriğe maruz kalma, ışına maruz kalma, kimyasal maddelerin teması gibi çeşitli nedenler ile deri bütünlüğünün bozulması şeklindeki yaralanmalara yanık denilmektedir. Yanıklar oluşum şekillerine göre ısı, elektrik, kimyasal yanıkları olarak sınıflandırılırlar. Ayrıca hafif şiddetli 1.derece, orta şiddetli 2 .derece ve şiddetli 3.derece olmak üzere de üç gruba ayrılırlar. Şiddetlerine göre ayrılmalarındaki etkenler, yanığın deri yüzeyinde ne kadar derinliğine inmiş olması, derinin ne kadarlık yüzeyine yayılmış olması, yanık oluşan bölümün yada organın önem derecesi, yaralının yaşı ve genel sağlık durumudur.

Ayrı ayrı ele alacak olursak hafif yani 1.derecedeki yanıklardan başlayabiliriz. Bu grup gündelik hayatımızda  da bir çok kere karşılaştığımız, mutfakta da başımıza gelen ufak yanık yaralanmalarını kapsar. Sadece deri yüzeyinin zarar gördüğü, kızarıklık, deride kabarma, kuruluk, hafif ağrı oluşturabilen, yaralanmaların bir hafta gibi bir süre de iyileşme gösterdiği yanıklardır. Böyle bir durum ile karşılaşıldığın öncelikle yapılması geren yanan yaralı bölgeyi soğutabilmektir. Bu işlemi yaparken direk buz kalıbı teması önerilmemektedir. Musluktan akan su soğukluğu ile bunu sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki ne olursa olsun çok soğuk bir cismi yaraya temas ettiğinizde açıkta kalan dokularınıza zarar verebilirsiniz. Bu soğuk su uygulamasını yaklaşık on on beş dakika devam ettirebilirsiniz. Sonrasında yaralı bölgeyi dezenfekte edip ağrı ve acısını azaltacak ilaçlar alabilirsiniz.

Hafif yanık tedavisi için sizlere evde yapabileceğiniz bazı tedavi önerilerinde bulunabiliriz. Yalnız bu önerileri sadece hafif yanıklarınız için uygulayınız aksi taktirde yaranızın mikrop kapmasına ve  daha da kötüleşmesine neden olabilirsiniz.

Herkesin bildiği gibi aleovera bitkisinin içinde bulunan jel kıvamındaki sıvı yara tedavisinde kullanılmaktadır. Hafif yanıklarınızda bu bitki yaprağını alıp önce iyice temizleyin. Ardından yaprağı kesin ve içindeki sıvıyı yanık bölgenin üzerine uygulayın. Bu uygulama güneş yanıklarını içinde etkili olabilmektedir.

Yanan bölgeyi su ile soğuttuktan sonra kurulayıp üzerine bal sürebilirsiniz. Doğal, işlem görmemiş balın yarayı iyileştirme özelliği vardır. Üzerini temiz bir bez ile bandajladığınızda etki ettiğini görebilirsiniz.

Yine susam yağı ve kantaron yağıda iyileşme sürecinde etkili olacaktır. Kantaron yağı enfeksiyon ve de bakteri oluşumunu engellediği gibi yanan bölgedeki dokunun kendisini yenilemesi içinde büyük bir yardımcı olacaktır. Tüm bunların yanında tabi ki kabaran dokuların yolunmaması, içte biriken suyun bilinçsizce patlatılmaması tedavi süreci için çok önemlidir.

Orta şiddetli 2. Derece yanıklarda ise deri yüzeyinin bir alt tabakası da zarar görmüştür. Kaynayan suyun dökülmesi ile oluşan yanıkları bu grupta örnek gösterebiliriz. Yine deride kabarıklık, su toplanması, ağrı görülebilmektedir. İyileşme süreci yirmi günü bulabilir. Bu yanıkların enfeksiyon kapmaması çok önemlidir aksi halde 3. derece yanığa dönüşebilmektedirler.

Şiddetli yani 3.derece yanıklarda ise derinin hem üst tabakası ciddi zarar görür hem de derinin tüm tabakalarında, sinirlerde, hatta kemiğe kadar inmiş yaralanmalar görülebilir. Bu gibi durumlarda yanık tedavisi çok önemlidir. İyileşmesi çok daha uzun sürmektedir. Deri yüzeyinde iz bırakabilir. Elektrik yanıkları yada kimyasal madde yanıkları bu kategoride değerlendirilmektedir.


5 yıl önce | Etiket: yanık çeşitler, yanık, yanık izi | 755.506 görüntüleme
Paylaş:


Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar